Wybitny językoznawca z Wielkiej Brytanii podkreślił, że w wielu współczesnych społeczeństwach panuje powszechny brak szacunku dla różnorodności językowej.
Profesor Peter Trudgill z Wielkiej Brytanii to jeden z najwybitniejszych na świecie socjolingwistów i dialektologów. Odebrał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 24 maja. - Pasja i oddanie prof. Trudgilla sprawie równości językowej wykraczają daleko poza działalność akademicką, a jego bezprecedensowe zaangażowanie w promowanie świadomości językowej są nieustającym źródłem inspiracji - mówiła w laudacji prof. Magdalena Charzyńska-Wójcik z Instytutu Językoznawstwa KUL. - Prof. Peter Trudgill, jest zasłużonym i cenionym na całym świecie językoznawcą, wykładowcą, współtwórcą życia naukowego, członkiem licznych towarzystw naukowych. Czy chcemy, czy nie, ponadczasową wartość ma obserwacja poczyniona ponad dwa tysiące lat temu na dziedzińcu arcykapłana Kajfasza: „Twoja mowa Cię zdradza”. Zdradza wiele z unikalnej duchowej i intelektualnej tajemnicy tożsamości człowieka, z dziejów jego życia oraz zamierzeń i idei, które modelują i ukierunkowują jego losy - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL. Dodał, że prof. Trudgill nieustannie podkreśla, że język jest żywy, a przez to kruchy i wymagający troski i pielęgnacji, a także jak najdokładniejszego poznawania.
- Jako językoznawcy zmuszeni jesteśmy do smutnej konstatacji, że w wielu współczesnych społeczeństwach panuje powszechny brak szacunku dla różnorodności językowej, który wydaje się najczęściej występować tam, gdzie można by się go najmniej spodziewać: wśród inteligencji, twórców kultury, dziennikarzy, polityków czy kręgów opiniotwórczych - mówił podczas wykładu P. Trudgill.
Naukowiec urodził się 7 listopada 1943 r. w