Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wschodnie pogranicze Unii Europejskiej

Temat spotkania podyktowany był bieżącymi wyzwaniami społeczno-kulturowymi i polityczno-prawnymi.

O reparacjach wojennych, odbudowie Ukrainy i ograniczeniach infrastrukturalnych na granicy oraz o postrzeganiu wpływu wojny na sytuację mieszkańców pogranicza mówiono 29 maja na międzynarodowej konferencji naukowej „Polityczno-prawne i społeczno-kulturowe aspekty pogranicza wschodniego Unii Europejskiej”. W spotkaniu na KUL wzięli udział eksperci z Polski i Ukrainy.

- Polska odgrywa wiodącą rolę w analizie sytuacji społecznej na granicy z Ukrainą, Białorusią i Rosją - podkreśliła dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, dyrektorka Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL. Podkreśliła, że tematem konferencji jest m.in. obecna sytuacja na wschodniej granicy Unii Europejskiej, szczególnie w kontekście wpływu trwającej agresji Rosji na bezpieczeństwo i na przyjmowanie uchodźców wojennych z Ukrainy.

Pomysł tematyki konferencji jest inspirowany aktualną rolą pogranicza wschodniego UE, którego znaczenie jest kluczowe dla obecnej sytuacji wielowymiarowego bezpieczeństwa Unii Europejskiej - podkreśliła dr Anna Szachoń-Pszenny z Katedry Stosunków Międzynarodowych i Bezpieczeństwa. Dr Robert Staniszewski z UW podkreślił, że Polacy, którzy przyjęli setki tysięcy osób z Ukrainy pod swój dach, wyjątkowo dobrze oceniają uczęszczanie dzieci uchodźców do polskich szkół. - To jest ewenement w skali światowej, gdyż nie znalazłem informacji o tak powszechnej akceptacji uczęszczania dzieci i obywateli innego państwa do szkół w ramach systemu obligacji państwa przyjmującego - mówił ekspert. Przedstawił również wyniki badań opinii publicznej, dotyczącej społecznej percepcji uchodźców z Ukrainy, migrantów oraz działań podejmowanych przez rząd Mateusza Morawieckiego. Dodał jednak, że z badań, przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że Polacy wyrażają coraz większe zastrzeżenia wobec programów socjalnych dla uchodźców z Ukrainy, dostępu do opieki socjalnej oraz zasiłków, natomiast w pełni popierają równorzędny dostęp do opieki zdrowotnej.

- Oceny działań podejmowanych przez premiera różnią się w zależności od źródeł informacji i stacji telewizyjnych, które oglądamy. W regionach przygranicznych działania te są oceniane bardziej pozytywnie niż na poziomie całego kraju - akcentował.

Konferencja odbyła się pod patronatem “Studiów i Analiz Nauk o Polityce”. Głównym jej organizatorem był Instytut Nauk o Polityce i Administracji KUL oraz Fundacja Rozwoju KUL, Polskie Towarzystwo Studiów Europejskich o. Lubelski, Koło Naukowe Stosunków Międzynarodowych i Koło Naukowe Bezpieczeństwa Narodowego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy