Budowanie dialogu i porozumienia to przede wszystkim praca u podstaw, w najbliższym sąsiedztwie. 4 czerwca mieszkańcy zorganizowali Dzień Kośminka, aby pokazać, że prawdziwa współpraca to bycie razem.
Dzielnica Kośminek to miejsce, gdzie przeszłość spotyka się z teraźniejszością. Mieszkańcy, którzy mieszkają tu od pokoleń i zupełnie nowi. To właśnie dla osób mieszkających w tzw. starej części Kośminka na terenach zielonych boiska nad rzeką, przy moście zorganizowano piknik międzypokoleniowy.
- Chcieliśmy coś zmienić w naszej dzielnicy. Zachęcić mieszkańców do wyjścia z domu. Liczyliśmy na dzieci i młodzież. I nie pomyliliśmy się - opowiada Barbara Frankiewicz-Ćwikła, zastępczyni przewodniczącej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów, liderka w projekcie Fundacji Aktywności Obywatelskiej „Razem mieszkamy - wspólnie działamy!”.
Na szczęście nie działała sama. Zebrała wokół siebie grono liderów - społeczników, którzy z pasją aktywizują społeczności lokalne. Do projektu włączyli się przedstawiciele Rady Dzielnicy Kośminek oraz Fundacji Strefy Dorastania.
- Spotkania sąsiedzkie w formie pikniku, festynu czy dni danej dzielnicy to jedna z najlepszych form diagnozowania potrzeb w danej społeczności. To również wspaniały sposób na rozmowę i wymianę podglądów oraz szansa na faktyczną integrację mieszkańców - podkreśla Agata Czwórnóg, koordynatorka projektu, wiceprezes Fundacji Aktywności Obywatelskiej. I dodaje: Podczas pikniku młodzi i starsi wspólnie uczestniczyli w konkurencjach grupowych, tańcach, twórczych warsztatach i zabawach. Utworzono mozaikę z napisem „Kośminek” oraz plakat Dni Kośminka. Zostaną one wykorzystane do wyeksponowania w przestrzeni dzielnicy jako efekt wspólnej pracy mieszkańców. Ponadto w tym dniu wszyscy mogli zgłosić swoje pomysły na poprawę jakości życia w tej części dzielnicy. A jak wiadomo, marzenia się spełniają.