Na zainteresowanych poznaniem najnowszych osiągnięć nauki czeka ponad tysiąc trzysta projektów, na które rejestrować się będzie można już od 15 czerwca.
Lublin Europejską Stolicą Młodzieży, Rok Mikołaja Kopernika czy sztuczna inteligencja - to tylko niektóre z tematów, do których nawiązywać będą projekty w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki 2023. - Jestem przekonana, że na uczestników festiwalu czeka niezwykła podróż w świat nauki i sztuki, na którą już dziś serdecznie zapraszam - mówi s. dr hab. Beata Zarzycka, prorektor ds. nauki i kadr Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, który jest głównym organizatorem tegorocznej edycji wydarzenia.
Lubelski Festiwal Nauki już po raz 19. organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni wyższych: KUL, PL, UMCS, UM oraz UP. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Nauka dla przyszłości” i rozpocznie się w poniedziałek 18 września spektaklem „Sztukmistrz z Lublina” w wykonaniu studenckiego Teatru ITP. Festiwalowe wydarzenia potrwają do 24 września, a ich punktem kulminacyjnym będzie tradycyjnie Lubelski Piknik Naukowy, który odbędzie się 23 września w na terenie Targów Lublin. - Festiwal to niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać reprezentujących różne dziedziny wybitnych naukowców i ekspertów lubelskiego środowiska naukowego - zachęca do udziału s. prof. B. Zarzycka.
Choć do wydarzenia pozostały jeszcze trzy miesiące to już w systemie zostało zarejestrowanych ponad tysiąc trzysta projektów, skierowanych do różnych grup wiekowych, od przedszkolaków, przez uczniów, aż po seniorów. Na projekty będzie się można rejestrować od połowy czerwca na stronie internetowej festiwal.lublin.pl.
- W programie festiwalu nie zabraknie wydarzeń specjalnych, m.in. w ramach dnia specjalnego „Sztuczna inteligencja - szansa czy zagrożenie?” odbędzie się spotkanie dotyczące cyberpsychologii pozytywnej z zaproszonymi badaczami wprowadzającymi aplikacje oparte na AI w trosce o ludzki dobrostan, czyli dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Z kolei do Roku Mikołaja Kopernika nawiązuje wydarzenie zatytułowane „Spojrzenie w kosmos”, które pozwoli nie tylko bliżej poznać fenomen badacza, który zmienił postrzeganie przez ludzi otaczającego ich świata, ale też jest zaproszeniem dla młodych uczestników festiwalu do zgłębiania wiedzy o kosmosie i rozwoju technologicznym umożliwiającym jego eksplorację - informuje główny koordynator festiwalu dr Anna Dutkowska z KUL.
Każda z uczelni współtworzących przedsięwzięcie przygotowała szereg projektów. Na KUL będzie można m.in. dowiedzieć się, czy wynalazki są dziełem przemyślanej wiedzy, przypadku, czy też może błędu, nauczyć się robić kosmetyki lub wziąć udział w warsztatach z podstaw astronawigacji, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak dotrzeć do celu bez pomocy elektroniki takiej jak np. GPS. - Będzie można także rozwiązać zagadkę kryminalną i zostać następcą Sherlocka Holmesa oraz poznać prawa i obowiązki osób tworzących wspólnotę sąsiedzką - wyjaśnia dr Katarzyna Dębińska-Domagała.
Ramowy program Lubelskiego Festiwalu Nauki:
Wydarzenia specjalne: