W tym roku hasłem pielgrzymowania są Drogowskazy Nowego Człowieka zaczerpnięte z Ruchu Światło-Życie, który świętuje w naszej diecezji 50 lat. Organizatorzy przygotowali też nowości na trasie.
Połączone jubileusze pielgrzymkowy i oazowy tworzą tegoroczny program rekolekcji w drodze, czyli czasu, w którym szczególnie można zastanowić się nad różnymi życiowymi sprawami, doświadczyć żywej wiary, pokonać samego siebie, bo trudu tutaj nie brakuje i spotkać drugiego człowieka.
- Te niemal dwa tygodnie wspólnej drogi, zmagania, bo przecież bywają kryzysy, nogi bolą, leje deszcz lub skwar dokucza niemiłosiernie, są czasem, który nie tylko zostaje w pamięci, ale przede wszystkim zapisuje się w sercu człowieka. Nie ma tu pań i panów, są siostry i bracia - mówi ks. Mirosław Ładniak, kierownik pielgrzymki.
Sama forma pielgrzymowania w ostatnich latach bardzo się zmieniała ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia. W tym roku organizatorzy wracają do tradycyjnej formy sprzed pandemii, czyli pątnicy w swoich grupach idą razem, nocują nie tylko w szkołach, ale i w domach, do których ludzie zechcą ich przyjąć, wspólnie odpoczywają i się modlą.
- Są jednak nowości organizacyjne. Pierwszy raz na pielgrzymkę będzie można zapisać się elektronicznie. Na naszej stronie internetowej jest specjalny przycisk, który przekieruje nas do takiej formy. To wielka pomoc dla tych, którzy z różnych przyczyn mieli trudność zapisać się w parafii lub pod katedrą lubelską. Druga nowość to możliwość zapisania się tylko na jeden lub kilka dni. Taką formę nazwaliśmy „Ile możesz”. Codziennie rano z Lublina będzie wyruszał autokar, który dowiezie chętnych do pielgrzymów, którzy są na szlaku, wieczorem zaś wróci do Lublina z tymi, którzy się zdeklarują, że danego dnia kończą pielgrzymowanie. Wiem, że wiele osób ze względów zdrowotnych czy urlopowych nie mogło pójść na całe 12 dni, ale chętnie poszłoby na jeden, dwa, czy kilka dni, jeśli organizacyjnie byłoby to możliwe. Od tego roku jest taka możliwość - mówi ks. Mirosław.
Pozostaje także fundusz „Idę z Tobą”, czyli każdy, kto chciałby żeby jakiś pielgrzym poniósł na Jasną Górę jego intencję, może opłacić wpisowe, a w zamian ktoś będzie się modlił w intencji ofiarodawcy.
Ten rok pielgrzymowania jest wyjątkowy także z powodu połączenia rekolekcji w drodze z jubileuszem Ruchu Światło-Życie.
- Ks. Franciszek Blachnicki zostawił nam cenne wskazówki, jak swoje chrześcijaństwo przeżywać w codziennym życiu i jak je realizować we współczesnym świecie. Narzędziem do tego jest 10 drogowskazów, nazywanych Drogowskazami Nowego Człowieka, o nich będziemy na pielgrzymce mówić nie tylko w teorii, ale pokazywać na konkretnych przykładach z życia ks. Blachnickiego, ale także poprzez osobiste świadectwo, jak te drogowskazy realizować tu i teraz. Codziennie będzie zadanie, którego każdy będzie mógł się podjąć, by samemu przekonać się o wartości tych wskazówek - mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.
Pielgrzymka wyruszy z Lublina 3 sierpnia. Na Jasną Górę dotrze 14 sierpnia. Pielgrzymi pokonają
Więcej w 26 numerze „Gościa Lubelskiego”.