Nowy numer 38/2023 Archiwum

Trwają zapisy na pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę

Już na początku sierpnia wyruszy 45. Lubelska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. W tym roku, oprócz tradycyjnego pielgrzymowania, przygotowano nowe możliwości. Już można się zapisywać.

W tym roku hasłem pielgrzymowania są Drogowskazy Nowego Człowieka, zaczerpnięte z Ruchu Światło-Życie, który świętuje w naszej diecezji 50 lat. Połączone jubileusze pielgrzymkowy i oazowy tworzą tegoroczny program rekolekcji w drodze, czyli czasu, w którym można zastanowić się szczególnie nad różnymi życiowymi sprawami, doświadczyć żywej wiary, pokonać samego siebie i spotkać drugiego człowieka.

- Te niemal dwa tygodnie wspólnej drogi, zmagania, bo przecież bywają kryzysy, nogi bolą, leje deszcz lub skwar dokucza niemiłosiernie, są czasem, który nie tylko zostaje w pamięci, ale przede wszystkim zapisuje się w sercu człowieka. Nie ma tu pań i panów, są siostry i bracia, bez względu na wiek, wykształcenie, zajmowane stanowiska. Powstaje wspólnota, w której jest nam dobrze i za którą się tęskni. Dlatego tak wiele osób, jeśli raz poszły na pielgrzymkę, wraca znowu - mówi ks. Mirosław Ładaniak, kierownik Pieszej Pielgrzymki z Lublina na Jasną Górę.

Sama forma pielgrzymowania w ostatnich latach bardzo się zmieniała ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia. W tym roku organizatorzy wracają do tradycyjnej formy sprzed pandemii, czyli pątnicy w swoich grupach idą razem, nocują nie tylko w szkołach, ale i w domach, do których ludzie zechcą ich przyjąć, wspólnie odpoczywają i się modlą.

- Są jednak nowości organizacyjne. Pierwszy raz na pielgrzymkę będzie można zapisać się elektronicznie. Na naszej stronie internetowej jest specjalny przycisk, który przekieruje nas do takiej formy. To wielka pomoc dla tych, którzy z różnych przyczyn mieli trudność zapisać się w parafii lub przed katedrą lubelską. Druga nowość to możliwość zapisania się tylko na jeden lub kilka dni. Taką formę nazwaliśmy "Ile możesz". Codziennie rano z Lublina będzie wyruszał autokar, który dowiezie chętnych do pielgrzymów będących na szlaku, wieczorem zaś wróci do Lublina z tymi, którzy się zdeklarują, że danego dnia kończą pielgrzymowanie. Wiem, że wiele osób ze względów zdrowotnych czy urlopowych nie mogło pójść na całe 12 dni, ale chętnie poszłoby na jeden, dwa czy kilka dni, jeśli organizacyjnie byłoby to możliwe. Od tego roku jest taka możliwość. Powstanie też specjalna aplikacja pielgrzymkowa z planem trasy i materiałami do pobrania - mówi ks. Mirosław.

Pozostaje także fundusz "Idę z Tobą", czyli każdy, kto chciałby, żeby jakiś pielgrzym poniósł na Jasną Górę jego intencję, może opłacić wpisowe, a w zamian ktoś będzie się modlił w intencji ofiarodawcy. - Doświadczenie wielu lat, odkąd fundusz "Idę z Tobą" działa, pokazuje, że ludzie, którzy powierzyli swoją intencję komuś, doświadczają wielu łask wyproszonych właśnie podczas drogi - zaznacza kierownik pielgrzymki.

Ten rok pielgrzymowania jest wyjątkowy także z powodu połączenia rekolekcji w drodze z jubileuszem Ruchu Światło-Życie. - Ksiądz Franciszek Blachnicki zostawił nam cenne wskazówki, jak swoje chrześcijaństwo przeżywać w codziennym życiu i jak je realizować we współczesnym świecie. Narzędziem do tego jest 10 drogowskazów, nazywanych Drogowskazami Nowego Człowieka. O nich będziemy na pielgrzymce mówić nie tylko w teorii, ale pokazywać na konkretnych przykładach z życia ks. Blachnickiego oraz poprzez osobiste świadectwo, jak te drogowskazy realizować tu i teraz. Codziennie będzie zadanie, którego każdy będzie mógł się podjąć, by samemu przekonać się o wartości tych wskazówek - mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej.

Mimo zmieniających się czasów, drogowskazy są wciąż aktualne, gdyż dotyczą podstawowych prawd życia chrześcijańskiego. - Pierwszy z nich to po prostu Jezus Chrystus, drugi - Niepokalana, potem to Duch Święty i Kościół, czyli podstawa naszej wiary. Później - słowo Boże, modlitwa, liturgia, czyli środki, żeby żyć wiarą, zaś ostatnie drogowskazy to owoce wiary, czyli świadectwo, nowa kultura, agape oznaczająca miłość bezinteresowną. Kiedy popatrzymy na to wszystko, widzimy, że to uniwersalny program dla życia każdego chrześcijanina. Ksiądz Blachnicki daje nam wskazówki i odpowiedzi na pytania, jak żyć z Bogiem na co dzień. Tym chcemy się podczas pielgrzymki dzielić - mówi ks. Jerzy.

Pielgrzymka wyruszy z Lublina 3 sierpnia. Na Jasną Górę dotrze 14 sierpnia. Już trwają zapisy w parafiach oraz poprzez stronę internetową, zaś od 26 lipca przed katedrą rozpocznie swoją działalność sekretariat pielgrzymkowy, gdzie także można zgłosić swój udział w pielgrzymce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast