Nowy numer 20/2024 Archiwum

Cyrkowcy opanują ulice Lublina

Przed nami 14. edycja Festiwalu Carnaval Sztukmistrzów. Odbędzie się 27-30 lipca na Starym Mieście.

W Lublinie zobaczymy artystów ulicznych, którzy będą rywalizować między sobą w konkursie buskerskim, zapierające dech w piersiach wieczorne widowiska oraz spektakle plenerowe i koncert uliczny.

Na uczestników Carnavalu czekają spektakle uliczne, pokazy duetów, solistów, muzyków i buskerów, które jak zwykle będą się odbywać na lubelskich ulicach, placach i  zakamarkach Starego Miasta. Tegoroczna edycja wydarzenia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

- Uliczne spektakle i pokazy to serce i siła napędowa Festiwalu. Lekki, ludyczny charakter przedstawień oraz bliska interakcja z publicznością stała się nieodłącznym elementem atmosfery tego wydarzenia. Pokazy uliczne to doskonała okazja do tego, by dosłownie przybliżyć sztukę do ludzi, uczynić ją dostępną dla wszystkich i stworzyć niezapomniane wspomnienia - opowiada Iwona Kornet, dyrektorka Festiwalu.

Największym przedsięwzięciem tegorocznej edycji jest prezentacja długo wyczekiwanego przez wiernych widzów Carnavalu widowiska na placu Zamkowym. Spektakl „Arret d’Urgence” francuskiej grupy Akoreacro to żywiołowa mieszanka muzyki i akrobatyki, zaprezentowana na ruchomej scenie jeżdżącej ciężarówki.

Równie licznie i równie widowiskowo zaprezentują się artyści czescy, którzy opanują dla odmiany plac Litewski w czwartek i piątek. Połączone siły trzech grup – Blackout Paradox, Teatr Novogo Fronta i Sacra Circus przeniosą nas do niezwykle widowiskowego morskiego świata. „Nautilus” to połączenie akrobatyki, light show, gry cieni, tańca z ogniem i efektów pirotechnicznych.

Uliczne występy dopełnią pokazy Cia. Langostura, Tres de la nada i wieńczący swój objazd po Lubelszczyźnie multikulturowy zespół artystów spektaklu „Powrót Sztukmistrza”. Trio akrobatyczne Cia.

Langostura zaskoczy nas niebywałymi popisami ekwilibrystycznymi z użyciem kieliszków i 6 - metrowej tyczki, a Tres de la nada, wspólnie z publicznością, będą rozwiązywać istną hydrozagadkę. Na ulicy spotkamy też duet Ludo & Arsene – dwóch nietypowych spacerowiczów z drabiną, którzy w poszukiwaniu wyzwań dla swoich parkourowych umiejętności będą eksplorować przestrzenie miejskie.

Muzycznym akcentem na Carnavalu będzie uliczny koncert zespołu Valeria’s Klezmer Chariot.

Organizatorzy Urban Higline Festival towarzyszącego Carnavalowi od początku istnienia również w tym roku przygotowali kilka atrakcji ulicznych dla widzów. Szczególnie ciekawie zapowiada się premierowy pokaz „Slack Sensation” z akompaniamentem wiolonczeli.

Niezwykle widowiskowe ewolucje na wysokiej taśmie zaprezentuje również światowej sławy hiszpańska freestylerka Davida „Sakalomo” Paloma. Highline – do zobaczenia w piątek i sobotę o 16.00 na taśmie rozwieszonej pomiędzy Bramą Krakowską i Ratusz.

Program wydarzenia można śledzić na stronie carnavallublin.eu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy