W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel odbyły się w parafiach archidiecezji odpusty ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.
Dziękowano za dar szkaplerza m.in. w parafii w Rybitwach, w dekanacie opolskim. Zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją w dzień przed uroczystością odpustową na cmentarzu sprawowana była Msza św. poprzedzona modlitwą wspominkową za wszystkich zmarłych tam spoczywających. Główna Msza św. odpustowa z procesją miała miejsce w niedzielę 16 lipca o godz. 12. Jak podkreśla ks. Marek Romański, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Rybitwach, pobożność wiernych wyrażona została w ostatnim czasie poprzez odnowienie obrazów w ołtarzach bocznych, z których jeden jest poświęcony Matce Bożej Szkaplerznej.
Lipcowy odpust gromadzi wiernych z parafii i gości; jego tradycja sięga XVIII w., gdy przy parafii istniejącej już w 1326 roku istniały szpital dla ubogich i bractwo szkaplerzne. W latach 1897−1917 siedziba parafii znajdowała się przy kościele pobernardyńskim w Józefowie. Dekret bp. Stefana Wyszyńskiego z listopada 1946 roku przeniósł jej siedzibę na stałe do Józefowa. Kościół w Rybitwach był rektoratem, przy którym urzędował wikariusz parafii Józefów-Rybitwy i jednocześnie rektor świątyni. Ponownie parafię Rybitwy erygował 15 września 1975 roku bp Bolesław Pylak. Do dziś obie parafie łączy wspólny cmentarz.
Także tego dnia, w związku z objawieniami, jakie otrzymał generał zakonu karmelitańskiego Szymon Stock w 1251 roku, za dar szkaplerza dziękowano w kościele karmelitów w Lublinie przy ul. Świętoduskiej. Święty ten otrzymał od Matki Bożej szkaplerz i obietnicę, że każdy, kto będzie go nosił, uniknie potępienia. − To bardzo radosna uroczystość. Przychodzimy tu dość często – na modlitwę, ale także by odpocząć od zgiełku miasta − mówią Małgorzata i Marek. W dniu odpustu przed świątynią zorganizowano kiermasz. Znalazły się na nim m.in. książki oraz materiały o szkaplerzu i duchowości karmelitańskiej.