Nowy numer 38/2023 Archiwum

Imieniny hrabiny - zaproszenie do Kozłówki

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce zaprasza do świętowania. Pod hasłem: "Imieniny hrabiny" kryje się szereg atrakcji oraz informacje o trzech niezwykłych kobietach.

W najbliższą niedzielę 23 lipca Kozłówka świętuje "Imieniny Hrabiny"!

Pod tym hasłem kryją się atrakcje, które przygotowano, żeby uczcić trzy wspaniałe kobiety z rodu Zamoyskich - Anielę z Potockich Zamoyską, żonę Konstantego, pierwszego ordynata kozłowieckiego, Annę z Mycielskich Zamoyską, matkę Konstantego, oraz Różę z Potockich Zamoyską, żonę Stanisława i matkę Adama, drugiego ordynata.

Były to damy "wielkiej łagodności i dobroci charakteru", cenione i kochane przez rodzinę, przyjaciół oraz służbę i pracowników majątku. Miłością darzyły wszystko, co piękne i dobre - dzieci, kwiaty, sztukę. Właśnie w tych aspektach zostanie przywołana pamięć o nich.

- W programie zaplanowaliśmy pokaz florystyczny, którego efektem będą piękne ramki kwiatowe zdobiące portrety solenizantek. Prezentację wzbogaconą barwnymi opowieściami o kwiatach poprowadzi mistrz florysta Piotr Marzec.Odwiedzający pałacowe ogrody goście będą mogli spróbować swoich sił w grze petanka (franc. pétanque), czyli w bule. Ta bardzo popularna wśród mieszkańców Europy Zachodniej gra jest świetnym sposobem na spędzenie czasu z bliskimi na świeżym powietrzu. O zasadach gry w bule i o przyjemnej rywalizacji będą opowiadać przedstawiciele Lubartowskiego Klubu Petanque - wyjaśnia Beata Filipowicz z Muzeum w Kozłówce.

Świętowanie imienin to okazja do wyjątkowych strojów - tego dnia zabytkowe wnętrza pałacowe zwiedzimy w towarzystwie dam ubranych w stylowe suknie. Eleganckie stroje kobiece wzorowane są na francuskich ilustrowanych magazynach mody z XIX wieku.

Z okazji "Imienin Hrabiny" będzie można również zobaczyć nowo otwartą wystawę "Rodzinny album", prezentującą fotografie z kolekcji Konstantego Zamoyskiego, oraz zabytkowy sprzęt fotograficzny. Specjalna imieninowa aranżacja atelier fotograficznego pozwoli na samodzielne wykonanie stylowych portretów.

W programie:

- zwiedzanie pałacu: 10.00-16.00,
- wystawa "Rodzinny album" - oficyna południowa: 9.00-17.00 (wstęp wolny),
- ekspozycja zabytkowej fotografii w fotoplastykonie oraz sprzętu i akcesoriów do wykonywania zdjęć,
- gra w bule - ogrody pałacowe: 11.00-15.00 (wstęp wolny),
- pokaz florystyczny - dziedziniec główny przy pałacu: 13.00 (wstęp wolny).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast