Nowy numer 39/2023 Archiwum

Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. Umacnianie więzi

Idea powołania do życia fundacji zrodziła się w sercu papieża Jana Pawła II na początku jego pontyfikatu. Jeden z celów fundacji realizowany jest w Lublinie.

Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. Umacnianie więzi   Studenci podczas zajęć w Domu Fundacji Jana Pawła II. DFJPII

Zakończył się kurs przygotowawczo-kwalifikacyjny dla kandydatów do programu stypendialnego w Domu Fundacji Jana Pawła II w Lublinie. - Czas ten był wypełniony przede wszystkim zajęciami z języka polskiego i przedmiotów kierunkowych w grupach - mówią koordynatorzy.

Każdego roku w środku wakacji młodzież z Ukrainy, Białorusi, ale i innych krajów zza wschodniej granicy poznaje język, kulturę i historię Polski. Kurs podsumowany jest egzaminem, który decyduje o przyznaniu stypendiów i rozpoczęciu studiów w Polsce.

W soboty, a więc w dniach wolnych od zajęć, młodzież zwiedzała Stare Miasto wraz z jego historycznymi miejscami, kościołami i zabytkami. - Przewodnikiem grupy był wykładowca historii na KUL, który dzielił się opowieściami i legendami lubelskimi - mówią uczestnicy kursu. Młodzież przygotowywała w tym czasie występy muzyczne i pogodne wieczory. "Kandydaci pokazali swoje umiejętności w takich kategoriach, jak śpiew, gra na instrumencie, scenka teatralna i tzw. flash mob, czyli taniec w grupie. Międzynarodowe jury oceniało występy solowe, w duecie, trio i grupie" - czytamy na stronie domu fundacji.

Idea powołania do życia fundacji zrodziła się w sercu papieża Jana Pawła II na początku jego pontyfikatu. Już 6 października 1981 r., Ojciec Święty powołał do istnienia watykańską fundację, której osobiście patronował. Na poziomie hierarchicznym papież zlecił koordynację prac fundacji kard. Władysławowi Rubinowi, który w tym czasie pełnił funkcję prefekta Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich. Jednym z celów fundacji, który realizowany jest przez Dom Fundacji Jana Pawła II w Lublinie, jest pomoc stypendialna w formacji osób duchownych, konsekrowanych i świeckich, zwłaszcza pochodzących z Europy Środkowej i Wschodniej, w celu wykształcenia inteligencji respektującej wartości chrześcijańskie.

Papież z Polski postawił ponadto przed fundacją zadanie umacniania więzów między narodami słowiańskimi, poprzez badania naukowe oraz promowanie i zbliżanie kultur.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast