Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zakończył się XIV Festiwal Spotkania Trzech Kultur

Wydarzenie nawiązywało do każdej z kultur i religii, które niegdyś można było spotkać w Wojsławicach.

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym Michała Archanioła pod przewodnictwem ks. kan. Zbigniewa Kasprzyka. Następnie, w cerkwi pod wezwaniem Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Eliasza, odbyło się nabożeństwo pod przewodnictwem sprawującego pieczę nad naszą cerkwią ks. Jarosława Szczura, proboszcza parafii św. Apostoła Jana Teologa w Chełmie.

Zakończył się XIV Festiwal Spotkania Trzech Kultur

W dalszej części obchodów uczestnicy przenieśli się do wojsławickiej synagogi, aby świętować jej 120-lecie. W sali głównej uczestniczyli w modlitwie hawdalowej, czyli ceremonii oddzielenia czasu szabatu od dnia powszedniego oraz skrzypcowych interakcjiach muzycznych w wykonaniu Marcina D. Króla.

W galerii na piętrze miał miejsce wernisaż wystawy fotografii autorstwa Menachema Kipnisa „Miasto i oczy”. Dodatkową atrakcją wernisażu była degustacja potraw trzech kultur, które zostały przygotowane przez Stowarzyszenie Aktywni Wojsławianie 50+. Po wernisażu wystąpi zespół Ahava.

Zwieńczeniem wydarzeń w synagodze były warsztaty tematyczne. Na chętnych czekały warsztaty ceramiczne oraz wycinanki żydowskiej, które poprowadziła Sylwia Jasiuk w asyście Wojciecha i Piotra Jasiuków oraz warsztaty liternictwa, które poprowadził Adam Koren. Ostatnim elementem festiwalu były koncerty estradowe. Na scenie przy synagodze wystąpiła Kapela Drewutnia, która przybliżyła widowni utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, m.in. pieśni z Ziemi Lubelskiej. Ostatnim akcentem był koncert zatytułowany „Yiddish Tango” w wykonaniu Olgi Avigail Mieleszczuk w akompaniamencie zespołu Tango Attack.

- Nasze wydarzenie nawiązywało do każdej z kultur i religii które niegdyś można było spotkać w Wojsławicach, mamy nadzieję że uczestnicy oraz widownia festiwalu poczuli na własnej skórze klimat trójkulturowego miasteczka i w przyszłym roku spotkamy się w Wojsławicach w jeszcze liczniejszym gronie - podkreślają organizatorzy.

XIV Edycja Festiwalu Spotkania Trzech Kultur była częścią obchodów 120-lecia synagogi w Wojsławicach, finansowanego ze środków Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Szloma-Albam-Stiftung. Partnerem Spotkania Trzech Kultur było Województwo Lubelskie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy