Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zaproszenie na spacer śladami Julii Hartwig

Podczas przejścia uczestnicy wydarzenia odwiedzą miejsca związane z Julią Hartwig i rodziną Hartwigów.

Już 14 sierpnia o godz. 18.00 rozpocznie się „Spacer śladami Julii Hartwig po Lublinie”. Jest to okolicznościowe przejście po mieście w dniu urodzin Julii Hartwig, nawiązujące do spaceru po Lublinie, który odbył się w 2006 r. Podczas tamtego spaceru uczestnicy odwiedzili 26 miejsc w mieście poetki.  Od 2017 r. spacery odbywają się cyklicznie i na stałe zostały wpisane w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”. Podczas przejścia uczestnicy wydarzenia odwiedzą miejsca związane z Julią Hartwig i rodziną Hartwigów.

- Trudno, żeby człowiek wrażliwy, który mieszka w Lublinie, nie wyczuł tego, czym jest to miasto. Jakim oddycha szczególnym oddechem, połączonych jak gdyby różnych płuc, różnego pochodzenia, różnych języków - pisała Julia Hartwig.

J. Hartwig spędziła dzieciństwo w Lublinie, gdzie odwiedzała zakład fotograficzny brata Edwarda Hartwiga. Tutaj również nawiązała znajomości między innymi z Józefem Czechowiczem, Anną Kamieńską czy Józefem Łobodowskim. Rodzinnemu miastu poświęciła wiele wierszy m.in.: Elegię lubelską, Koleżanki, Pamięci Czechowicza. W 2009 r. została wyróżniona tytułem Honorowej Obywatelki Miasta Lublina. W tym samym roku, podczas festiwalu „Miasto Poezji” uhonorowano ją nagrodą „Kamień”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy