Nowy numer 48/2023 Archiwum

Młodzieżowe urodziny Lublina

Młodzieżowe urodziny miasta to kilkudniowy program wydarzeń, który jest częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży. Został przygotowany specjalnie z okazji 706. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich.

Występy artystyczne na Scenie Młodych, strefa kreatywnej zabawy, zwiedzanie miasta z przewodnikiem czy balonowa fiesta to tylko niektóre z atrakcji, które odbędą się od 11 do 15 sierpnia.

- Jak co roku 15 sierpnia to dla naszego miasta ważna data. W 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla Lublina i tego dnia obchodzimy urodziny miasta - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Tegoroczne kilkudniowe uroczystości będą wyjątkowe, bo w 2023 roku jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży, a dodatkowo 12 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Najbliższe dni wypełni zatem szereg atrakcji przygotowanych z myślą o mieszkańcach i mieszkankach oraz odwiedzających nas gościach. Zapraszam do wspólnego świętowania 706. urodzin miasta. 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży w piątek (11 sierpnia) na Pl. Lecha Kaczyńskiego powstanie strefa relaksu młodych Chill&Charge. W programie wielka jenga, slow friending, mini konkursy z gadżetami, kreatywne warsztaty i inne niespodzianki. 

W godzinach od 14.00 do 19.00, w przestrzeni z leżakami i hamakami, konsultanci Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz Punktu Sieci Eurodesk Lublin oraz Europe Direct Lublin odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyjazdami zagranicznymi, wolontariatem i możliwościami rozwoju dla młodych.

Będzie też tam obecny zespół Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz przedstawiciele Instytutu Aktywizacji i Rozwoju Społecznego.

Między 11 a 15 sierpnia Miasto zaprasza na spacery z przewodnikami inspiracji, które przybliżą uczestnikom historię ponad 700-letniego Lublina. Zagadkowy Lublin, zagadki lubelskiej mieszczki, czy zwierzęta w historii i legendach Lublina to tylko niektóre z tematów spacerów. 

W tych dniach zaplanowano też strefę kreatywnego relaksu Youthmanię, która wspólnie z Fundacją Strefa Dorastania zapewni rozrywkę i odpoczynek w strefie zielonej na placu Litewskim. W programie m.in. warsztaty kreatywne, gry podwórkowe, tarcza z rzutkami, gry planszowe oraz przestrzeń do speed friending.

Z kolei od 12 sierpnia wieczorem deski parkietu na placu Litewskim zamienią się w Scenę Młodych. Od godziny 18.00 do 21.30, każdego dnia wystąpią młodzi artyści związani z Lublinem. Dodatkowo w związku ze świętowaniem urodzin miasta pierwszy raz w historii lubelskiej fontanny multimedialnej, codziennie przez blisko tydzień o godz. 21.30 będą prezentowane widowiska światło - woda - dźwięk. 

Na weekend (12 i 13 sierpnia) zaplanowano wyjątkową atrakcję - Fiestę Balonową na Placu Litewskim. Będzie można wziąć udział w lotach na uwięzi, poznać historie związane z lotami balonem lub zobaczyć nocny pokaz. Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia na fb.

Urodziny Miasta to też Lubliner Festival, który zaprasza do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim na wyjątkowe koncerty. 

Koncert odbędzie się w sobotę (12 sierpnia) o godz. 20.00. Z kolei w niedzielę (13 sierpnia), Darek „Maleo” Malejonek wraz z przyjaciółmi oddadzą swoim koncertem hołd beatyfikowanej rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny.

Punkt kulminacyjny urodzinowego programu zaplanowano na 15 sierpnia, w samym sercu miasta, czyli Placu Litewskim. Centralna przestrzeń Lublina zamieni się w wielką Scenę Młodych, na której wystąpią młodzi stypendyści, utalentowane zespoły i artyści młodego pokolenia, zaś teren zielony stanie się wielką strefą kreatywnej zabawy. Dodatkowo, dokładnie o godz. 13.17 (w nawiązaniu do roku 1317, w którym Lublin uzyskał prawa miejskie) wszyscy razem odśpiewają „Sto lat”. Miasto razem z lubelską firmą Europiek przygotowało też niespodziankę – 706 cebularzy. 

A 15 sierpnia  trębacze z całej Polski odegrają hejnały z balkonu Trybunału Koronnego. 

Wszystkie zaplanowane wydarzenia mają charakter otwarty i zostały przygotowane przez lubelską młodzież.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy