Gospodarzem obchodów Święta Wojska Polskiego w Lublinie była 19 Brygada Zmechanizowana.
Mszy św. w archikatedrze lubelskiej 15 sierpnia przewodniczył bp Józef Wróbel. Podczas liturgii w uroczystość Wniebowzięcia NMP i w dniu święta Wojska Polskiego bp Wróbel w homilii podkreślał znaczenie służby Bogu i drugiemu człowiekowi, a także zwrócił uwagę na kategorię godności osobowej, jaka przysługuje każdemu człowiekowi.
Jak zaznaczył biskup, służebność w życiu i posłudze Maryi nabiera wyjątkowego znaczenia. – Być sługą oznacza dostrzec w drugim człowieku kogoś takiego jak ja. Dostrzec w drugim godność, bo dzięki niej zasługuje na szacunek, pomoc i solidarność.
Z tej perspektywy chcemy spojrzeć na Cud nad Wisłą. Matka Boża dodała naszym żołnierzom sił, otuchy i nadziei. Miała też ukazać się czerwonoarmistom, budząc w nich niepokój i strach. Poprzez tamten cud został ocalony nasz Kościół. Wiemy jaki los spotkał kościoły w bolszewickiej Rosji po rewolucji 1917 r. Poprzez to cudowne zwycięstwo dała nam wolność, może nie tylko nam i całej Europie – podkreślał bp Józef.
Zaznaczył, że Maryja uczy służby, pokazuje jej piękno w sensie humanistycznym, by służyć drugiemu człowiekowi, nawet z poświęceniem i ponoszeniem ofiar.
– Dzisiejsze święto jest nie tylko kościelnym, ale naszym, polskim, świętem polskiego wojska. Jakże w tym miejscu nie wyrazić szacunku i nie pochylić głowy przed tymi, którzy zakładają mundury, by zaznaczyć swój stosunek do ojczyzny. Ci żołnierze ofiarowują swoje siły i życie braciom i siostrom żyjącym na tej ziemi, troszczą się o rozwój dobra wspólnego – mówił w homilii hierarcha.
Podkreślił przy tym, że wartości wolności nie rozumieją ci, którzy nie rozumieją służby wojskowej.
– Dziękując Maryi za jej matczyną troskę, dziękujemy za obraz służby dla Boga i człowieka – powiedział na zakończenie homilii.
W liturgii w archikatedrze lubelskiej uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, żołnierze oraz poczty sztandarowe.
Gospodarzem obchodów Święta Wojska Polskiego w Lublinie była 19. Brygada Zmechanizowana. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia wieńców przed pomnikiem na placu Litewskim. Po Mszy św. w archikatedrze lubelskiej wojsko przemaszerowało na plac Zamkowy. Po oficjalnych wystąpieniach rozpoczął się wojskowy piknik, oprócz poczęstunku była prezentacja sprzętu militarnego i uzbrojenia.