Nowy numer 48/2023 Archiwum

Matka Boża Brzemienna z Kazimierza Dolnego

Jedni trafiają tu przypadkiem, inni pielgrzymują specjalnie do tego miejsca. Matka Boża Brzemienna w kościele ojców franciszkanów w Kazimierzu Dolnym jest bliska nie tylko matkom oczekującym rozwiązania, ale i wielu innym osobom.

Kult Matki Bożej, a także swą nazwę Kazimierz zawdzięcza siostrom norbertankom, które w miejscu dzisiejszego sanktuarium w XII wieku zbudowały klasztor. W tamtych czasach okolica nosiła nazwę Wietrzna Góra i należała do benedyktynów, którzy na ziemiach polskich szerzyli chrześcijaństwo. W 1181 roku sprzedali oni swe dobra nad Wisłą siostrom. Te otrzymały donację od króla Kazimierza Sprawiedliwego i to na jego cześć zmieniły nazwę Wietrzna Góra na Kazimierz.

– Niemal wszyscy turyści są przekonani, że miasto swą nazwę zawdzięcza królowi Kazimierzowi Wielkiemu, ale tak nie jest do końca. To jego poprzednik, Kazimierz Sprawiedliwy, stał się przyczyną zmiany nazwy – wyjaśnia o. Bernard gwardian kazimierskiego klasztoru.

Kościół na wzgórzu, do którego prowadzą charakterystyczne zadaszone schody przyciąga nie tylko swym urokiem, ale przede wszystkim atmosferą modlitwy i spokoju.

To tutaj w niedzielę 27 sierpnia odbędą się uroczystości, na które zapraszają franciszkanie. Okazją są jubileusze związane z zakonnikami i obrazem Matki Bożej Kazimierskiej.

• 400 lat istnienia Prowincji Matki Bożej Anielskiej,
• 800 lat zatwierdzenia Reguły św. Franciszka z Asyżu
• 37. rocznica koronacji Obrazu Zwiastowania NMP w Sanktuarium Matki Bożej Pani Kazimierskiej (31.08.1986)

Mszy Świętej Dziękczynnej – sumie uroczystej – w niedzielę 27 sierpnia 2023 r. o godz. 12.00 będzie przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Arcybiskup dokona także poświęcenia kościoła po odmalowaniu wraz z odrestaurowanymi ołtarzami św. Józefa z Dzieciątkiem i św. Piotra Alkantary (współpatrona prowincji i kazimierskiego klasztoru).

Eucharystię poprzedzi od godz. 11.30 śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy