Nowy numer 17/2024 Archiwum

Rodzinne pamiątki przekazane do archiwum

Archiwum Państwowe w Lublinie wzbogaciło się o dokumenty dotyczące Arseniusza Flaka - pochodzącego z Lubelszczyzny marynarza floty pińskiej, dokumentalistę dziejów swojej miejscowości, rysownika i pasjonata historii.

Archiwa rodzinne kryją często niezwykłe pamiątki, dokumenty, mapy czy rysunki. Czasem przechowywane gdzieś na strychu czy w zapomnianej szufladzie są świadectwem życia minionych pokoleń. Od dawna archiwiści apelują, by nie wyrzucać starych dokumentów po przodkach, ale przynieść je do archiwum, gdzie zostaną przejrzane, zabezpieczone i opracowane.

- Nie wszyscy mają taką świadomość, że stare dokumenty, fotografie, mapy, medale, ale i wiele innych pamiątek po rodzicach czy dziadkach są zapisem nie tylko ich życia, ale i czasów w jakich żyli. Zanim zdecydujemy się je wyrzucić warto skontaktować się z archiwum. My pomożemy ocenić ich znaczenie, zabezpieczyć, a jeśli będzie taka możliwość przejąć i włączyć do naszych zbiorów. Wszystko w ramach realizowanego przez Archiwa Państwowe programu zatytułowanego "Archiwa rodzinne". Dzięki niemu trafiają do nas nierzadko cenne zbiory poszerzające naszą wiedzę zarówno o konkretnych ludziach, jak i całych miejscowościach - podkreśla Krzysztof Kołodziejczyk dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.

To właśnie tutaj trafiły ostatnio dokumenty i zdjęcia Arseniusza Flaka pochodzącego z Dubienki na Lubelszczyźnie, który opisywał dzieje rodzinnej miejscowości i ich mieszkańców. Dokumenty do lubelskiego archiwum przekazały dzieci Arseniusza pani Beata Wilanowska oraz Wojciech Flak.

Pani Beata współpracuje z APL od 2020 r., kiedy to w ramach akcji „Archiwa Rodzinne Niepodległej” przekazała w darze spuściznę swojego ojca. Tym razem w darze przekazano nam fotografie z czasów gdy Arseniusz Flak służył w Flotylli Rzecznej w Pińsku tuż przed II wojną światową. Materiały, które już wcześniej zostały przekazane w darze można obejrzeć na wystawach autorstwa Agnieszki Konstankiewicz: http://lac.lublin.pl/archiwarodzinne/archiwa/arseniusz-flak/ oraz https://lublin.ap.gov.pl/nauka-popularyzacja-i-edukacja/galerie-online/darczyncy-i-ich-dary-przekazane-do-archiwum-panstwowego-w-lublinie/
Spuścizna Arseniusza Flaka przechowywana jest w Archiwum Państwowym w Lublinie pod nr 2632.

Więcej o Arseniuszu Flaku będzie można przeczytać w 36 numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy