Nowy numer 48/2023 Archiwum

Pełen tornister dla dzieci z Ukrainy

Od lat lubelska Caritas pomaga przed początkiem nowego roku szkolnego skompletować tornister. Gotowe zestawy trafiają do potrzebujących w różnych zakątkach świata. W tym roku trafią do Charkowa.

Trwa 15. edycja corocznej akcji Caritas „Tornister Pełen Uśmiechów”, której celem jest wsparcie dzieci z potrzebujących rodzin u progu nowego roku szkolnego. Początek roku szkolnego zawsze wiąże się z koniecznością zakupu tornistrów, zeszytów, przyborów do pisania. Niestety, czasem to duży problem, który dotyka wiele rodzin w różnych krajach.

W 2022 roku, dzięki swoim dobroczyńcom, Caritas Archidiecezji Lubelskiej ufundowała 200 plecaków szkolnych dzieciom z Zambii, by w nowy rok szkolny mali mieszkańcy Mpunde i okolicznych wiosek mogli wkroczyć lepiej wyposażeni.

- Wojna na terytorium Ukrainy nam powszednieje. Od ponad roku przyzwyczajamy się do obecnej sytuacji, do bombardowania, śmierci, okrucieństwa. A wojna nadal trwa! Dlatego w tym roku lubelska Caritas zdecydowała się na przekazanie 400 plecaków z pełnym wyposażeniem dzieciom z Charkowa, które w tej trudnej sytuacji wywołanej konfliktem zbrojnym też chcą się uczyć - podkreślają pracownicy Caritas.

Będzie to dla nich ciężki powrót. Można powiedzieć, że w zasadzie nie wrócą do szkoły. Zamknięcie placówek w wyniku wojny spowodowało, że dzieci będą musiały uczyć się w piwnicach bądź online. Nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić co czują w tej sytuacji, ale możemy ich wesprzeć, właśnie poprzez zaopatrzenie w plecaki i potrzebne artykuły szkolne.

Każdy kto tylko chce, może spakować z nami dowolną ilość plecaków. Wystarczy zakupić odpowiednie artykuły i gotowe tornistry dostarczyć do naszej siedziby Caritas AL, przy al. Unii Lubelskiej 15 (od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30-15.00).

Biorąc udział w akcji zachęcamy także do publikowania filmów/zdjęć (np. z gotowym plecakiem szkolnym) na swoich portalach społecznościowych oznaczając naszą Caritas (Facebook: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Instagram: caritas_al) i dodając hasztag: #TornisterPełenUśmiechów. Dzięki temu, informacja o akcji dotrze do jeszcze większej liczby odbiorców.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy