Nowy numer 48/2023 Archiwum

W Lublinie trwają zdjęcia do serialu "Matylda"

Lublin po raz kolejny gości ekipę filmową. Od kilku dni w mieście i regionie trwają zdjęcia do serialu historyczno-przygodowego "Matylda" w realizacji Krzysztofa Langa. Produkcja to historia młodej dziewczyny na tle społeczno-politycznym II poł. XIX wieku.

Serial "Matylda" to saga o walce dobra ze złem. W tle rozgrywają się historyczne wydarzenia, takie jak powstanie styczniowe, kolaboracja z zaborcą, emigracja zarobkowa czy emancypacja kobiet. Tytułowa bohaterka - 17-letnia dziewczyna - jest córką powstańca, zamożnego ziemianina zesłanego na Sybir. Matylda to niespokojna dusza, ciekawa świata. Jej buntownicza natura sprawia, że musi szukać pomocy u najbliższej rodziny w urokliwym majątku na wsi.

- Nasze miasto charakteryzuje się wieloma unikatowymi plenerami, które umożliwiają osadzenie tu fabuł produkcji zarówno współczesnych, jak i historycznych. Dlatego kolejna ekipa filmowa zdecydowała się na realizację zdjęć właśnie w Lublinie. Nie bez znaczenia jest również wsparcie organizacyjne i logistyczne Lubelskiego Funduszu Filmowego, a szczególnie jego zaangażowanie i gotowość sprostania indywidualnym potrzebom filmowców - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Nowa produkcja Telewizji Polskiej w reżyserii K. Langa ukazuje bohaterów o różnym statusie społecznym - od arystokracji i ziemiaństwa, poprzez inteligencję pracującą, po chłopów. W obsadzie zobaczymy m.in.: Małgorzatę Buczkowską, Dariusza Chojnackiego, Roberta Czebotara, Ireneusza Czopa, Urszulę Grabowską, Mirosława Haniszewskiego i Jędrzeja Hycnara. Tytułową rolę gra Maria Kowalska. Na ekranach serial pojawi się wiosną przyszłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy