Nowy numer 39/2023 Archiwum

Lubelski wkład w Synod Biskupów

W październiku do Watykanu przyjadą biskupi z całego świata, by wziąć udział w kolejnym etapie Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, zwołanego przez papieża Franciszka. Lublin ma w tym swój udział.

Tematem XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów są słowa: "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Po raz pierwszy obejmuje ono trzy fazy: lokalną, kontynentalną i powszechną, rozłożone w czasie od 2021 do 2024 roku. Po zakończeniu fazy lokalnej i kontynentalnej Sekretariat Generalny Synodu Biskupów zredagował, tworzony na podstawie ich wyników, dokument roboczy zgromadzenia synodalnego, które będzie miało dwie sesje: w październiku 2023 i w 2024 roku. To tzw. Instrumentum laboris. Jego drukiem zajęło się Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium.

- Rzeczywiście mamy swój mały wkład w to dzieło. Wydawnictwo Archidiecezji Lubelskiej Gaudium w ostatnim czasie przygotowało materiały, które będą materiałami informacyjnymi i edukacyjnymi dla uczestników kolejnej, czyli trzeciej fazy synodu biskupów, który tym razem odbędzie się w Rzymie. Jak pamiętamy, synod rozpoczął się etapem konsultacji lokalnych, potem przeszedł przez Kościoły określonego regionu, w efekcie czego powstały dokumenty dotyczące różnych kontynentów. Obecnie sekretariat Synodu przygotował dokument, na podstawie którego będą biskupi obradować w Rzymie w październiku tego roku. Poproszono nasze wydawnictwo o to, byśmy we współpracy z sekretariatem synodu wydrukowali wspomniane dokumenty. Tak się stało, są już gotowe i pojechały do Rzymu - mówi ks. Marek Szymański, dyrektor Gaudium.


Więcej na ten temat będzie można przeczytać w 39. numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast