Nowy numer 39/2023 Archiwum

110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach

Za nami obchody jubileuszu Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach, najstarszej i jednej z najprężniej działających jednostek na terenie gminy Bełżyce.

W niedzielę 17 września OSP w Bełżycach świętowała 110-lecie swojej działalności. Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. Nawrócenia św. Pawła, gdzie odprawiona została Msza święta w intencji strażaków pod przewodnictwem ks. kanonika Janusza Zania oraz duszpasterza strażaków  ks. bryg. Mirosława Ładniaka.

Po nabożeństwie strażacy, poczty sztandarowe i goście przy akompaniamencie orkiestry dętej z OSP Niedrzwicy Kościelnej przemaszerowali na oficjalną część uroczystości do parku miejskiego.

Z okazji jubileuszu działalności OSP w Bełżycach odlany został medal okolicznościowy. W trakcie uroczystości komendant wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski wręczył prezesowi OSP Andrzejowi Sulencie akt włączenia jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. 

110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach

OSP w Bełżycach jest najstarszą  i jedną z najprężniej działających jednostek na terenie gminy. Impulsem do jej powstania był wielki pożar, który w 1913 roku rozprzestrzenił się na dużą część miasta.

– OSP Bełżyce jest członkiem założycielem Związku Floriańskiego, powstałego w 1916 roku w Królestwie Polskim jednoczącego ruch strażacki w skali całego kraju. Ma niezbędne wyposażenie do ratowania życia i mienia, posiada Młodzieżową Drużynę Pożarniczą dziewcząt i chłopców. Zajmuje się również ochroną dziedzictwa kulturowego poprzez prowadzenie jedynej w powiecie lubelskim „Izby Pożarnictwa”, już dziś posiadającej około 300 eksponatów, w tym wiele unikalnych przedmiotów i dokumentów – mówi Andrzej Sulenta, prezes OSP Bełżyce. 

W ramach obchodów 110-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Bełżycach na placu OSP i PSP przy ul. ks. bp. Tomasza Wilczyńskiego zorganizowano piknik rodzinny pod nazwą „Bełżycki Festyn Strażacki – Strażakiem Być”. Na mieszkańców Bełżyc oraz gości z okolicznych miast i wsi czekała strefa zabaw i konkurs rodzinny. Festyn umilił koncert zespołu „Jarzębinki”, wykonującego m.in. stare pieśni strażackie, oraz  Młodzieżowej Orkiestry Dętej z OSP Niedrzwicy Kościelnej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast