W kościele św. Anny w Kazimierzu Dolnym można zobaczyć niezwykłą wystawę, która mierzy się z tematem śmierci, jej postrzeganiem i obrzędowością związaną z odchodzeniem.
Oblicza śmierci to wystawa, która prezentuje obrzędy, zwyczaje i poglądy ludności wiejskiej w aspekcie przemijania oraz wątki uniwersalne związane z tradycją chrześcijańską i miejscem śmierci w życiu współczesnego człowieka. Temat śmierci jest tematem trudnym, odrzuconym przez współczesną kulturę, bądź pozbawionym wartości uniwersalnych, pozwalających zachować świadomość przemijania życia, stąd wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Anthil, archidiecezję lubelską, parafię pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie i parafię św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła w Kazimierzu Dolnym ma szczególne znaczenie.
Śmierć, która w kulturze tradycyjnej jest „przejściem do innego świata, na drugą stronę”, jest dziś tematem omijanym, traktowanym eufemistycznie. Często dzisiejsze społeczeństwo uważa, że umierania trzeba się bać, nie można o nim myśleć i rozmawiać. Śmierć zawsze była tajemnicą – dla osób wierzących, nadzieją na spotkanie z Bogiem, ale w dawnych czasach, szczególnie w kulturze wiejskiej, gdzie czas wyznaczały cykle pór roku, również w cykl życia wpisana była śmierć.
Oblicza śmierci to przede wszystkim angażująca wystawa, którą pokazujemy najpierw w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, następnie zaś w Lublinie. Artefakty zgromadzone na wystawę pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej. Wystawa jest przygotowana w formie prezentacyjno-edukacyjnej, a odwiedzający mogą doświadczyć wieloma zmysłami zaproponowanej opowieści – mówi Barbara Wybacz, kuratorka wystawy.
W Kazimierzu wystawę można oglądać do 3 października, zaś od 4 do 17 października zostanie udostępniona w kościele pw Nawrócenia św. Pawła w Lublinie.