Nowy numer 47/2023 Archiwum

Prof. KUL ks. Andrzej Kiciński redaktorem "Katechizmu według bł. Edmunda Bojanowskiego"

"Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego", czyli 57 mądrych, ale prostych w przekazie katechez, które przedstawiają najważniejsze prawdy wiary katolickiej, został zaprezentowany w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Ten katechizm ma pomóc budować most międzypokoleniowy. To nie tylko zaproszenie do ważnej rozmowy z dzieckiem, ale również rachunek sumienia dla dorosłych - podkreślił ks. dr hab. Kiciński, prof. KUL.

Spotkanie z dziennikarzami, w którym poza ks. prof. Kicińskim wzięła udział s. dr hab. Maria Opiela, prof. KUL, z Katedry Historii Wychowania, Opieki i Pedagogiki Społecznej KUL, dotyczyło nie tylko wydanego w formie książkowej katechizmu, ale również zasad wychowania katolickiego w rodzinie w duchu bł. Edmunda Bojanowskiego.

"Poprosiłem ojca wielodzietnej rodziny, by przejrzał ten katechizm i powiedział, co o nim sądzi. Tak po prostu, bez dodatkowych pytań. Jego odpowiedź mnie zaskoczyła. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócił uwagę, było bowiem tylko jedno zdanie i tak naprawdę wokół tego zdania zbudował całą swoją wypowiedź. O jakie zdanie chodzi? »Porozmawiaj z dzieckiem«" - napisał we wstępie katechizmu ks. prof. Kiciński, który na KUL kieruje pracami Katedry Katechetyki Szczegółowej i Współczesnych Form Przekazu Wiary.

"Katechizm według bł. Edmunda Bojanowskiego", który skierowany jest do rodziców, a także do nauczycieli religii i duszpasterzy, dostępny jest pod tym linkiem. Publikacja składa się z czterech części: Wyznanie wiary - "kamień wiary", Celebracja misterium chrześcijańskiego - "ślady wiary", Życie w Chrystusie - "słońce przed domem" (w tej części wyróżnione są katechezy dotyczące Dekalogu) oraz Modlitwa - "kładka". Twórcy opracowania, które łącznie składa się z 57 katechez, zwracają uwagę, że czerpie ono z bogactwa wypowiedzi bł. Edmunda, które również współcześnie może inspirować treścią i formą.

Do publikacji w słowie wstępnym odniósł się również przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. "Czyniąc refleksję nad tym, czym jest katecheza, prócz naukowych definicji przychodzi nam konstatacja, że katecheza to dialog. Dialog z Bogiem i dialog z człowiekiem (katecheo to »wołać z góry«, ale i »wywoływać echo«). Bez autentycznego dialogu z Bogiem nie ma mowy o prawdziwym dialogu z człowiekiem. Ten, który katechizuje, jest echem Boga, a jego uczniowie są echem katechety, on zaś jest jakby echem pytań uczniów. Tak więc pouczenie nigdy nie dokonuje się tylko w sposób jednostronny jako wykład, ale także na drodze rozmowy, poprzez pytania i odpowiedzi" - podsumował abp Gądecki.

Na spotkaniu, które poprowadził rzecznik KEP, jezuita ks. Leszek Gęsiak, obecni byli także s. Małgorzata Kaput, wikaria generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które wydało katechizm, oraz - dzięki transmisji online - ks. prof. Paweł Malecha, promotor sprawiedliwości w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej i postulator w procesie kanonizacyjnym bł. Edmunda Bojanowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy