Nowy numer 47/2023 Archiwum

Lubelskie uczelnie na Targach Lublin

Oczy całego Lublina w sobotę 23 września zwrócone były w stronę Targów Lublin, gdzie odbyło się najważniejsze wydarzenie XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki - Lubelski Piknik Naukowy.

Ten dzień festiwalu był wyjątkowy, ponieważ skupił wszystkich współorganizatorów LFN-u w jednym miejscu.

Wspólnymi siłami lubelskie uczelnie, miasto Lublin oraz inne instytucje kultury i nauki przygotowały 118 projektów dla tegorocznych uczestników pikniku. Cel był jeden: bawiąc – uczyć, ucząc – bawić. Na gości czekało wiele atrakcji, ciekawych doświadczeń, inspirujących warsztatów.

W oficjalnym rozpoczęciu LPN-u wzięli udział przedstawiciele władz lubelskich uczelni: Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Przyrodniczego, oraz miasta Lublin.
Ze względu na to, że głównym organizatorem XIX Lubelskiego Festiwalu Nauki jest KUL, sobotni piknik rozpoczął się od przemówienia prorektor ds. nauki i kadr s. Beaty Zarzyckiej, prof. KUL.
– Piknik naukowy jest wydarzeniem kulminacyjnym dla całego festiwalu, ponieważ do tej pory wydarzenia festiwalowe miały miejsce głównie na terenach uczelni, miasta Lublin i okolic Lublina, natomiast tutaj dzisiaj w ramach pikniku kumulujemy wszystkie wydarzenia w jednym miejscu, a to wszystko po to, aby wywołać i pozostawić niezatarte wrażenie, jak bardzo bogata, szeroka i zróżnicowana jest nauka – mówiła s. prof. Zarzycka.

Siostra prorektor podkreśliła, że tegoroczny LFN nie byłby możliwy do zorganizowania bez doskonałej współpracy i nieocenionego zaangażowania wielu osób.

– Cieszę się ogromnie, że z roku na rok wzrasta liczba propozycji skierowanych do społeczności nie tylko miasta Lublin, ale i całego województwa lubelskiego, że LFN stale budzi duże zainteresowanie, a liczba projektów z każdym rokiem rośnie. Ale dla mnie jako rektora UMCS najważniejsze jest to, że współpraca między uczelniami lubelskimi układa się znakomicie, żeby nie powiedzieć – wręcz wzorcowo. Przekłada się to właśnie na projekty takie jak dzisiejszy Lubelski Piknik Naukowy – mówił prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

O wartości tego wydarzenia mówili także prorektor ds. rozwoju uczelni UP prof. dr hab. Adam Waśko, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym UM prof. Jarosław Dudka oraz prorektor ds. ogólnych i rozwoju PL dr hab. inż. Dariusz Czerwiński

Po oficjalnym otwarciu uczestnicy LFN-u mogli wreszcie ruszyć na podbój piknikowych stoisk, gdzie czekały na nich rozmaite atrakcje, m.in. koło fortuny, nauka pierwszej pomocy, warsztaty artystyczne, możliwość skorzystania ze specjalistycznego sprzętu i wiele, wiele innych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy