We wrześniu 1998 r. abp Józef Życiński, ówczesny metropolita lubelski, nadał osobowość prawną stowarzyszeniu Agape, uznając je na podstawie norm prawa kanonicznego za katolickie.
Jest to wyjątkowy rok dla Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy Osobom Potrzebującym "Agape". Właśnie mija 25 lat od daty rejestracji stowarzyszenia. We wrześniu 1998 r. abp Józef Życiński, ówczesny metropolita lubelski, nadał osobowość prawną stowarzyszeniu Agape, uznając je na podstawie norm prawa kanonicznego za katolickie. Przez cały okres swojej działalności ta organizacja pozarządowa kierowała swoje działania do osób uzależnionych, współuzależnionych, doświadczających przemocy, będących w kryzysie. Wszystkie oferowane formy pomocy od zawsze były i są bezpłatne dla wszystkich odbiorców.
Stowarzyszenie zaczynało swoją działalność od prowadzenia punktów konsultacyjnych w kilku miastach, placówki opiekuńczo-wychowawczej wsparcia dziennego oraz działań skupionych wokół profilaktyki HIV-AIDS.
- Na przestrzeni lat nieustannie rozwijamy się, zwiększając skalę naszych działań, liczbę miejsc świadczenia pomocy, a przede wszystkim zwiększając liczbę osób, którym pomagamy. W tej chwili otaczamy pomocą ok. 2 tys. osób rocznie, przy czym nie są to działania incydentalne, ale formy dłuższej współpracy terapeutycznej, psychoedukacyjnej, czy konsultacyjnej z indywidualnym klientem - mówi Urszula Paździor, członek zarządu.
- W roku 2023 możemy się pochwalić prowadzeniem działań - konsultacji prawnych, psychologicznych i wsparcia socjalnego w 10 miastach województwa lubelskiego: Lublinie, Puławach, Rykach, Kraśniku, Opolu Lubelskim, Lubartowie, Włodawie, Chełmie, Radzyniu Podlaskim i Białej Podlaskiej. Utrzymaliśmy ciągłość pracy placówki opiekuńczo-wychowawczej, powiększając ofertę o obozy, wycieczki wakacyjne i różne zajęcia dodatkowe, jak planszówki, czy cykle „dookoła świata”. Jest to również rok, w którym zwiększyliśmy skalę testowania w kierunku HIV - precyzuje U. Paździor.
W tym roku dwie członkinie zarządu stowarzyszenia - Anna Łoś i Urszula Paździor obchodzą 10-lecie swojej pracy społecznej, kierując stowarzyszeniem. - Możemy z dumą przyznać, że najbardziej jesteśmy dumni z ludzi, którzy tworzą Agape. Organizację tworzy 52 pracowników i 25 wolontariuszy. Szczycimy się bardzo małą rotacją kadry, większość naszego zespołu jest z nami od 2014 r. - podkreślają.
Ćwierć wieku działalności świadczy o profesjonalizmie i zaufaniu ze strony zmieniających się na przestrzeni lat ministrów sprawiedliwości, instytucji miejskich oraz pozarządowych, a przede wszystkim osób, które korzystają z szerokiej i bezpłatnej pomocy.