Lublin włącza się w ogólnopolską akcję "Weekend seniora z kulturą". W najbliższych dniach najstarsi mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta będą mogli skorzystać z oferty wydarzeń przygotowanej przez filie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie.
Wszystko z myślą o seniorach, aby wyciągnąć ich z domu i pokazać, jak wiele możliwości kryje się choćby w bibliotekach.
– Działania aktywizujące i włączające osoby starsze to istotna część polityki społecznej Lublina. Od lat dokładamy wszelkich starań, by zapewnić naszym seniorom różne możliwości rozwoju i spędzania wolnego czasu oraz by stale byli zaangażowani w życie miasta. Dlatego po raz kolejny chętnie przyłączamy się do akcji „Weekend seniora z kulturą” – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. społecznych.
W najbliższy czwartek i piątek (28 i 29 września) filie Miejskiej Biblioteki Publicznej zapraszają lubelskich seniorów na bezpłatne prelekcje, spotkania czy warsztaty. Dodatkowo filie nr 19 i 37 przygotowały dla swoich najstarszych czytelników drobne upominki.
– Przygotowana z myślą o najstarszych mieszkańcach i mieszkankach naszego miasta oferta kulturalna z pewnością pozwoli ciekawie spędzić wolny czas. Uczestnicy akcji w najbliższych dniach będą mieli okazję wziąć udział w różnorodnych spotkaniach literackich oraz wspomnieniowych, prelekcjach czy warsztatach rękodzielniczych. Zapraszam na zaplanowane w najbliższych dniach wydarzenia – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.
Pierwsze z zaplanowanych wydarzeń odbędzie się już jutro (czwartek 28 września). Filia nr 11 MBP o godz. 10.00 zaprasza na koncert Pawła Banderskiego pt. „Stare Kamienie” – muzyczny spacer z Franciszką Arnsztajnową i Józefem Czechowiczem uliczkami Starego Miasta w Lublinie.
Z kolei w piątek (29 września) o godz. 10.00 Filia nr 31 zaprasza mieszkańców dzielnicy Wrotków na prelekcję „Mój Lublin, mój Wrotków”, po której zaplanowano wspólną rozmowę z uczestnikami wydarzenia.
Filia nr 16 na spotkanie wspomnieniowe „Kulinarny Lublin – gdzie się jadło, gdzie się piło?”, dotyczące znanych wszystkim, a nieistniejących już lokali gastronomicznych.
Filia nr 13 na inaugurację nowego sezonu Klubu Aktywnego Seniora działającego przy Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej o godz. 10.30.
Filia nr 35 przygotowała „Kawkę przy puzzlach”, czyli spotkanie integracyjne, podczas którego chętni będą mogli wspólnie układać puzzle.
Filia nr 36 zaprasza o godz. 11.00 na prelekcję dotyczącą życia i twórczości Włodzimierza Tetmajera.
Piątkowe popołudnie najstarsi mieszkańcy i mieszkanki naszego miasta mogą spędzić m.in. w Biotece, gdzie o godz. 14.00 odbędą się warsztaty „Drzewo genealogiczne”. Z kolei o godz. 15.00 rozpoczną się warsztaty tworzenia biżuterii artystycznej przygotowane przez Filię nr
Również o godz. 16.00 Filia nr 29 zaprasza na warsztaty tworzenia zapachowych świec parafinowych, zaś o 16.30 w Filii nr 9 zaplanowano „Spotkanie z literaturą”, podczas którego zostaną omówione nowości wydawnicze oraz najnowsze adaptacje filmowe powieści, a w Filii nr 2 prelekcję „Dawne widoki Lublina cennym źródłem wiedzy o mieście”.
Lubelską odsłonę akcji zakończą: pokaz filmowy z cyklu „Kino dla Seniorów” w Biblio, spotkanie z Jarosławem Prusińskim – autorem książki „Zapomniani bogowie. Słowiańska opowieść” w filii nr 28 oraz wernisaż prac czytelników „W wolnej chwili... Pasje naszych Seniorów” w Filii nr 24. Spotkania rozpoczną się o godz. 17.00, w piątek (29 września).
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest otwarty. Dodatkowo seniorzy, którzy odwiedzą w piątek (29 września) Filię nr 19 oraz Filię nr 37 otrzymają drobne upominki. Filia nr 19 do każdej wypożyczanej książki dołączy specjalnie przygotowaną łamigłówkę wspomagającą trening pamięci, natomiast Filia nr 37 przewidziała dla każdej osoby starszej, która pojawi się w bibliotece, książkowy upominek.