Nowy numer 47/2023 Archiwum

Rektor KUL: Uniwersytety muszą kształcić holistycznie

Holistyczne podejście do metodologii kształcenia, ale także formowania studentów, dostosowanie dydaktyki do współczesnych wymogów i wyzwań oraz wprowadzenie nowych technologii, to wyzwania w rozpoczynającym się nowym roku akademickim.

W tym roku akademickim KUL będzie obchodził 105. rocznicę powstania. Jednym z wyzwań, przed którymi stoi uniwersytet, jest ubieganie się o status uczelni badawczej oraz kontynuowanie kształcenia holistycznego.

- Trzy tysiące nowych studentów rozpoczyna studia na KUL, na całym uniwersytecie jest ich blisko 9 tys. W grupie tej mamy 23 nowych studentów więźniów na kierunku nauki o rodzinie - podaje ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor uczelni.

Oprócz wiedzy kierunkowej, skoncentrowanej na konkretnych dyscyplinach naukowych, KUL chce rozszerzać horyzonty młodych ludzi i proponuje  różnorodne formy dodatkowe, skupione m.in. wokół doświadczeń kulturowych, rozwoju psychologicznego, języków obcych, czy nowych technologii, mediów i sztucznej inteligencji.

Zgodnie z katolickim charakterem uczelni są też przedmioty misyjne, dotyczące m.in. nauczania społecznego Kościoła, rodziny oraz myśli św. Jana Pawła II.

- Analizujemy współczesne wyzwania, również te, które stawia rynek pracy i dostosowujemy do nich naszą ofertą edukacyjną. Rozpoczynamy kampanię "Studia są KUL. Wiedza bez ograniczeń" - wskazuje rektor KUL. 

Osiągnięciem KUL jest uruchomienie kierunku lekarskiego na Wydziale Medycznym. Przed uczelnią pozostaje wciąż organizacja wielu ważnych wydarzeń.

- Najbliższy czas naznaczony jest aktywnościami, również dydaktycznymi i badawczymi. Już w październiku debata „Wojtyła i Blachnicki. Prorocy wolności w czasach zniewolenia”. Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego, która zgodnie z tradycją odbywa się w 3. niedzielę miesiąca, doktorat honoris causa odbierze rabin prof. Abraham Skórka. Wizytę na KUL odbędzie delegacja z przewodniczącym instytutu Yad Vashem w Jerozolimie. Ponadto planowany jest Kongres Teologów Trójmorza. W listopadzie rozpocznie się też trzecia edycja Studium dla Polonii i Polaków zagranicą, do której zgłosiło się już 1000 osób - podsumowuje ks. prof. Kalinowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy