Nowy numer 17/2024 Archiwum

Kwestują, by ocalić od zapomnienia i zniszczenia

W wielu miejscach w Polsce odbywają się kwesty na rzecz ratowania zabytkowych mogił. Tak jest też w Lublinie i Chełmie, gdzie zbierane są pieniądze potrzebne na renowacje pomników.

W Lublinie kwesta rozpoczęła się 1 listopada i potrwa do piątku 3 listopada. Już wiadomo, że udało się zebrać kwotę równą tej z ubiegłego roku, czyli 90 tys., ale dzisiejszy dzień może jeszcze tę sumę znacząco powiększyć. Dzięki zebranym pieniądzom zabytkowe mogiły na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie będą modły odzyskać swój blask. Tym samym pamięć o ludziach w nich pochowanych zostanie utrwalona dla kolejnych pokoleń.

Kwesta odbyła się także w Chełmie, gdzie Stowarzyszenie WeRwA wspólnie z wieloma partnerami przeprowadziło kwestę na rzecz renowacji nagrobka anonimowego powstańca z połowy XVIII wieku, który zlokalizowany jest na cmentarzu parafialnym przy ul. Lwowskiej. Do akcji tej zaproszeni byli wszyscy chętni, mieszkańcy miasta, politycy, władze, uczniowie szkół, harcerze. Na obu chełmskich cmentarzach - parafialnym i komunalnym - prowadzona przez wolontariuszy była zbiórka do puszek .

- Zebraliśmy 17 659,14 zł. Ponieważ koszt zakładanej renowacji zawiera się pomiędzy 5 a 10 tysięcy, więc uda się zrobić coś jeszcze. Co? O tym zadecyduje konserwator zabytków i proboszcz parafii Rozesłania św. Apostołów. My ograniczymy się do roli płatnika - mówi Grzegorz Gorczyca, wiceprezes Stowarzyszenia i dziękuje wszystkim osobom, które wrzuciły datki do puszek kwestarzy.

Kwestarzom należą się jeszcze większe podziękowania. Nie sposób Ich wszystkich wymienić indywidualnie, ograniczymy się tylko do wielkich podziękowań dla chełmskich szkół: I, II i IV Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie. Podziękowania należą się harcerzom, pracownikom chełmskiego muzeum, Oddziałowi PTTK im. Janczykowskiego, urzędnikom, pracownikom miejskich spółek oraz wszystkim innym, którzy dzielnie trzymali w rękach kwestarskie puszki.

Tegoroczna kwesta w Chełmie była wznowieniem zbiórek po trzech latach przerwy, po czasie pandemii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy