Nowy numer 47/2023 Archiwum

Trzecie trojaczki w tym roku w Lublinie

Szpital PSK 4 w Lublinie poinformował, że na świat przyszły trojaczki. To już trzeci raz w tym roku właśnie w tym szpitalu narodziły się dzieci z ciąży trojaczej.

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie urodziły się trojaczki. Dwie dziewczynki i chłopiec przyszli na świat w 29. tygodniu ciąży. Pierwszy był Marcel, ważący w dniu porodu 1220 gramów, następnie 1130-gramowa Marlenka i zaledwie 1020-gramowa Milenka.

Trzecie narodziny trojaczków w roku są rzadkością i stanowią dla szpitala wyjątkowe wydarzenie. Aktualnie dzieci mają 6 tygodni. Od narodzin urosły i ważą - odpowiednio - 2380 g, 1820 g i 2000 g.

- Nie są to trojaczki jednoowodniowe, każde z dzieci jest inne. Po urodzeniu, co jest typowe dla noworodków tak przedwcześnie urodzonych, wymagały intensywnego leczenia, wsparcia oddechowego, podawania surfaktantu egzogennego stosowanego w leczeniu zespołu zaburzeń oddychania, a także mieszanego żywienia - przez zgłębnik dożołądkowy oraz kroplówkami. Obecnie trojaczki czują się dobrze, nie przebywają już w inkubatorach, oddychają samodzielnie i jedzą przez smoczki. Chłopiec osiągnął już odpowiednią masę i sprawność, został zaszczepiony zgodnie z kalendarzem szczepień i jest gotowy do wypisu ze szpitala. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie to możliwe także dla dziewczynek - mówi dr n. med. Eulalia Majewska, kierująca Oddziałem Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka SPSK nr 4 w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy