Nowy numer 47/2023 Archiwum

Szkolna galeria niezwykłych postaci

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20 w Lublinie w niecodzienny sposób mogą poznać wybitne postaci, które miały wpływ na dzisiejszy świat. Wszystko za sprawą drzwi prowadzących do sal lekcyjnych.

Jest Gutenberg, Sienkiewicz, Tesla, Napoleon, Einstein i wielu innych. Wszyscy spoglądają na uczniów z galerii na drzwiach pierwszego piętra Szkoły Podstawowej nr 20 w Lublinie. Ta metamorfoza możliwa była dzięki realizacji projektu kreatywnego MATCH realizowanego przez miasto Lublin w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży, polegającego na łączeniu różnych środowisk i działań. W ten sposób powstał najpierw projekt drzwi, który tworzyli wspólnie nauczyciele i studenci, a potem nastąpiło wykonanie grafik i naklejenie ich na drzwi sal szkolnych. Nad wykonaniem pracowali studenci Wydziału Artystycznego UMCS, którzy pod okiem swojego opiekuna merytorycznego i wykładowcy Michała Ćwieka ręcznie wykonali także dodatkowe elementy graficzne wokół drzwi, wzbogacając tym samy przekaz i wygląd korytarzy szkolnych. Znalazła się także firma, która sfinansowała projekt.

Szkolne drzwi w nowej odsłonie.   Szkolne drzwi w nowej odsłonie.
Agnieszka Gieroba/ Foto Gość

Postaci są nieoczywiste, bo każda, niezależnie od czasów, w których żyła i tworzyła, ma współczesny element, jak choćby czapka z daszkiem, sportowe buty dobrze znane uczniom, kolorowe okulary, czy też inne zaskakujące atrybuty.

Więcej o projekcie będzie można przeczytać w 46. numerze "Gościa Lubelskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy