Święty Augustyn powiedział, że „Kto śpiewa ten dwa razy się modli”. Te słowa doskonale wskazują na to, że muzyka i śpiew mogą być, a w zasadzie są, nieodłącznym elementem liturgii.
Często we współczesnych czasach spotkamy się z określeniem tzw. „oprawa muzyczna”, nie jest to właściwy termin, gdyż muzyka jest integralną częścią liturgii. Instrukcja o Muzyce Kościelnej zatwierdzona w Lublinie w 2017 roku podczas zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w jednym z punktów mówi, że: "Liturgia z natury swej jest nie tylko otwarta na muzykę, lecz wręcz się jej domaga. Muzyka w liturgii nie jest jej „oprawą”, ale integralnie wiąże się z celebracją świętych obrzędów. Może być szczególnym sposobem uczestnictwa w świętych obrzędach, w tajemnicy wiary. Celem muzyki liturgicznej jest chwała Boża i uświęcenie wiernych oraz budowanie wspólnoty wierzących".
Wiara w Boga niewątpliwie wymaga wielu poświęceń. Przykładem takiej heroicznej postawy była właśnie patronka muzyków, muzyków kościelnych, chórzystów, lutników, organistów, zespołów wokalno-muzycznych - Święta Cecylia.
Jest to męczennica żyjąca w III wieku. Stara tradycja podaje, że została zmuszona do małżeństwa z Walerianem, który był poganinem. Złożyła ślub czystości, którego nie złamała. Dzięki swojej wierze i ufności Bogu nawróciła swojego męża, oraz jego brata Tyberiusza, którzy zginęli męczeńską śmiercią poprzez ścięcie mieczem.
W ówczesnych czasach rzymianki grywały na harfie, więc możemy się domyślać, że i sama Cecylia mogła grać na harfie.
W kalendarzu liturgicznym wspominamy ją 22 listopada. Jest to szczególny dzień dla muzyków, zwłaszcza muzyków kościelnych. W okolicach obchodów wspomnienia św. Cecylii są organizowane różne wydarzenia; między innymi Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę, koncerty muzyki religijnej, organowej, czy też Święta Muzyki Kościelnej. Uczelnie kształcące przyszłych muzyków również organizują takie uroczystości.
Metropolitalne Seminarium Duchowne w Lublinie w tym dniu organizuje Koncert Muzyki Chrześcijańskiej „Cecylianka 2023”.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II corocznie organizowane są obchody wspomnienia św. Cecylii, na które są zapraszani ciekawi prelegenci.
Centralnym punktem obchodów jest Msza Święta sprawowana w Kościele Akademickim KUL, podczas której śpiewy prowadzi Schola Gregoriańska działająca przy Instytucie Nauk o Sztuce (Muzykologia) KUL. Po niej jest koncert w wykonaniu studentów Muzykologii KUL.
Podczas tych szczególnych wydarzeń muzycy modlą się o potrzebne łaski za wstawiennictwem swojej patronki.
Również Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pod dyrekcją prof. Grzegorza Pecki 19 listopada 2023 zaśpiewa podczas Mszy św. sprawowanej dla Polonii w Katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tallinnie.
W tych dniach szczególnie pamiętajmy w modlitwie o muzykach, aby przez swoją posługę pomagali nam modlić się zwłaszcza grą i śpiewem, a przez to jeszcze ściślej zjednoczyć się z Bogiem.