Już niebawem społeczność profesorów i studentów będzie świętować 15-lecie Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL. Z tej okazji organizowana jest ogólnopolska konferencja naukowa.
Konferencja nosi tytuł „Jaki nadawca? Wpływ sztucznej inteligencji na media” i odbędzie się 23-24 listopada. Wykład inauguracyjny „Gdy sztuczna inteligencja kłamie. Dziennikarstwo (algorytmiczne) w poszukiwaniu prawdy” 23 listopada o 10.00 w budynku Centrum Transferu Wiedzy (CTW- 114) przy Al. Racławickich 14 w Lublinie wygłosi prof. dr hab. Jan Kreft.
O 11.00 rozpocznie się gala wręczenia Nagród AKLAUD (Akademicki Laur Dziennikarski) w kategorii: AKLAUD i AKLAUD Młodych. Na 12.30 zaplanowano debatę ekspertów: „Sztuczna inteligencja – urojone lęki czy realne obawy”. Udział w niej wezmą: dr hab. Ewa Lekka-Kowalik, prof. KUL, dr hab. Małgorzata Gruchoła, prof. KUL, red. Małgorzata Piasecka, Radio Lublin, Łukasz Kwietniewski, IT Consultant w Sollers Consulting oraz Łukasz Semeniuk, psychoterapeuta, związany ze stowarzyszeniem Agape.
Drugiego dnia konferencji, 24 listopada w godz. 12-14.00, odbędzie się debata absolwentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej w Studiu Telewizyjnym KUL, zatytułowana „Teraźniejszość i przyszłość dziennikarstwa”.
Akademicki Laur Dziennikarski (AKLAUD) to ustanowiona przez Katolicki Uniwersytet Lubelski i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w 2014 r. coroczna nagroda przyznawana osobom łączącym pracę w mediach z aktywnością akademicką. Nagroda jest wręczana w dwóch kategoriach: AKLAUD oraz AKLAUD MŁODYCH. Tegoroczna Gala uświetni Konferencję Naukową z okazji 15-lecia Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL.
- Doceniamy współpracę z praktykami, dziennikarzami i kierownikami redakcji oraz redaktorami naczelnymi w Lublinie i na Lubelszczyźnie. Absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na KUL pracują z powodzeniem w mediach ogólnopolskich, regionalnych i lokalnych. Realizują się w obszarze PR oraz w obszarach, gdzie wysoki poziom komunikacji jest niezbędny, a ich aktywność społeczna wywiera pozytywny wspływ na rozwój dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego. Wierzymy, że zacieśnianie współpracy między teoretykami i praktykami będzie przyczyniać się do wzrostu zaufania społeczeństwa wobec mediów oraz zaufania do zawodu dziennikarza - podkreślają pracownicy Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL .