Nowy numer 20/2024 Archiwum

Mury rosną w Zalesiu

Będzie to miejsce spotkania, edukacji i formacji. Zakończył się kolejny etap tworzenia Ośrodka Szkoleniowo-Formacyjnego Myśli Katolicko-Społecznej im. ks. Franciszka Blachnickiego.

Od 2021 roku archidiecezja lubelska we współpracy z Ruchem Światło–Życie naszej archidiecezji prowadzi prace adaptacyjne budynku starej szkoły w Zalesiu koło Bełżyc na ośrodek szkoleniowo-formacyjny.

– Chcemy w tym ośrodku krzewić idee wolnościowe ks. Franciszka Blachnickiego, człowieka wiary konsekwentnej oraz wychowawcy wolnych ludzi. Ksiądz Blachnicki w Lublinie powołał Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia w 1980 r., którą, przebywając na emigracji, przemianował na Chrześcijańską Służbę Wyzwolenia Narodów - mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny Ruchu Światło–Życie. Była to organizacja, której celem było wołanie o wolność narodów pozostających pod wpływem Związku Radzieckiego. To także z tego powodu ks. Blachnicki był jednym z największych wrogów ustroju oraz zapewne jeden z powodów jego zabójstwa. – Chcemy w powstającym ośrodku nie tylko pokazywać dzieło ks. Franciszka, ale także kształtować kolejne pokolenia duchu patriotycznym i katolickim Mamy nadzieję, że niebawem już będziemy mogli korzystać z tego miejsca – podkreśla moderator.

W tym roku prowadzone były prace na różnych frontach: został zdemontowany stary dach, wykonane prace murarskie dzięki którym wykonano nadbudowę budynku o jedną kondygnację oraz wykonano nową więźbę dachową i pokrycie. Roboty te zostały dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

– Cieszymy się z uzyskanego wsparcia, dzięki któremu środki własne zebrane na ten cel mogliśmy przeznaczyć na inne wydatki, np. zakup glazury oraz wykończenie łazienek. Choć do ukończenia prac jeszcze daleko, mam nadzieję, że może za rok lub dwa do tego miejsca będzie można przyjechać i poznać dziedzictwo ks. Blachnickiego – mówi ks. Jerzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy