Kopia słynącego łaskami obrazu Matki Bożej trafiła do chełmskiego szpitala. To dla pacjentów znak umocnienia i zachęta do powierzania swoich trosk Maryi.
Wizerunek Matki Bożej z Dzieciątkiem na prawym ręku, którego oryginał obecnie znajduje się w Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku, a kopia czczona jest w chełmskiej bazylice, ma swoją długą i ciekawą historię. Od pierwszych dni stycznia 2024 r. przed Jej wizerunkiem mogą modlić się pacjenci i personel medyczny szpitala w Chełmie.
Modlitwę błogosławieństwa odmówił i obraz poświęcił ks. kan. Andrzej Sternik, kustosz sanktuarium, który był również fundatorem ikony do szpitala i który wygłosił okolicznościową homilię. Nad całością uroczystości, jej przygotowania czuwał i przewodniczył Mszy św. kapelan szpitala ks. Marek Kwiatosz. On też był pomysłodawcą zainstalowania obrazu w kaplicy szpitalnej. Mszę św. koncelebrowali ks. infułat Kazimierz Bownik oraz ks. kan. Stanisław Tujak. Obecni byli o. gwardian Berard, ks. major Krzysztof Gromek oraz pracownicy placówki dr Lech Litwin dyrektor szpitala, reprezentanci personelu medycznego oraz pacjentów.
- Maryja, nasza Królowa tu, na Ziemi Chełmskiej, jest czczona jako Matka, a w tytułach litanii nazywana też Uzdrowieniem Chorych. Od czasów zwycięstwa pod Beresteczkiem peregrynuje po dziś dzień wśród swego ludu, przynosząc matczyną miłość, troskę i upraszając wiele łask. Uzdrowienie Chorych w podwójnym tego słowa znaczeniu - jako uzyskanie zdrowia i jako zbawienie chorych. Maryja jest tą, która dała nam Zbawiciela, przyczynia się, byśmy mogli przeżywając czas choroby, bólu dojrzewać do tego, że nie każda choroba kończy się wyleczeniem ciała, wyzdrowieniem, ale może też prowadzić do przejścia z tego świata i jest okazją do zatroszczenia się o zbawienie. Maryja jest tą, która prowadzi nas do Zbawiciela - tłumaczył ks. kustosz Andrzej Sternik.
Więcej będzie można przeczytać w 6 numerze "Gościa Lubelskiego".