- Przywołujemy orędownictwa błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy pośród różnych wyzwań sami się nie pogubili - mówił bp Adam Bab podczas uroczystego wprowadzenia relikwii Prymasa na KUL.
W sobotę 27 stycznia do kościoła akademickiego KUL zostały wprowadzone relikwie bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, najwybitniejszego absolwenta w dziejach uniwersytetu.
Nawiązując do trudnych czasów komunizmu, w których żył Prymas Tysiąclecia, biskup Bab podkreślił, że każde pokolenie ma swoją burzę, podczas której woła do Boga: Panie, giniemy!
– Niech obecność Księdza Prymasa w znaku relikwii przymnaża nam wiary, że również my możemy żyć pełnym zaufaniem wobec Boga, który jest Panem historii – dodał, zachęcając do modlitwy za pośrednictwem błogosławionego Prymasa.
Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że tak jak na pomniku znajdującym się na uniwersyteckim dziedzińcu zostali uwiecznieni wspólnie św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński, tak dziś symbolicznie spotykają się w znaku relikwii w uniwersyteckiej świątyni.
– To wyraża kierunek, do którego powołany jest każdy chrześcijanin, a tym kierunkiem jest niebo – mówił rektor KUL. Dodał, że społeczność akademicka codziennie w tej świątyni modli się o kanonizację kard. Wyszyńskiego, którego życie naznaczone było wielokrotnymi powrotami do Lublina. Choć po II wojnie światowej ks. Wyszyński odmówił objęcia uniwersyteckiej katedry na KUL, to wkrótce potem powrócił na uniwersytet jako biskup lubelski, a potem był na nim wielokrotnie obecny jako prymas.
Od ponad 10 lat w kościele akademickim znajdują się relikwie św. Jana Pawła II, największego profesora KUL. Teraz dołączyły do nich relikwie najwybitniejszego absolwenta w dziejach uniwersytetu, Stefana kard. Wyszyńskiego, który w 2021 roku został ogłoszony błogosławionym. Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia umożliwiała jego publiczny kult, którego wyrazem są m.in. liturgiczne wspomnienie obchodzone 28 maja w Kościele katolickim w Polsce, a także kult relikwii. Relikwie będą nie tylko przypominały postać najwybitniejszego absolwenta KUL wszystkim odwiedzającym świątynię, ale także zachęcały do modlitwy za jego pośrednictwem i do naśladowania błogosławionego.
Do kościoła akademickiego, w którym Prymas Tysiąclecia, odwiedzając KUL, sprawował Eucharystię i modlił się, zostały wprowadzone relikwie zawierające fragment włosów błogosławionego, uzyskane z Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Relikwie będą na stałe wystawione do publicznej czci w relikwiarzu, znajdującym się we wnęce w ścianie kościoła obok tabernakulum. Obok został umieszczony fragment modlitwy o kanonizację bł. Stefana kard. Wyszyńskiego. Między innymi możemy odnaleźć tam takie słowa: „Ojcze nieskończenie dobry, uczyń go orędownikiem naszych spraw przed Tobą”. Relikwiarz z marmuru i drewna został wykonany przez lubelskiego artystę rzeźbiarza Rafała Namiotę i w swojej stylistyce nawiązuje do znajdującego się nieopodal relikwiarza świętego papieża Polaka.
Obecność bł. Stefana kard. Wyszyńskiego na uniwersytecie upamiętnia także pomnik na dziedzińcu Gmachu Głównego, który ukazuje Prymasa oddającego hołd Janowi Pawłowi II. Imię Prymasa nosi również aula w najstarszym gmachu uniwersyteckim.