Zaśpiewali, zatupali, rozradowali wszystkich widzów. To była moc kolędowania w Chełmskim Domu Kultury. Maluchy, młodzież i dorośli w zimowym koncercie "Hej kolęda" z wielką mocą świadczyli o narodzinach Jezusa.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej działa w mieście nieprzerwanie od 1980 roku. To ponad 40 lat. Repertuar Zespołu oparty jest na bogatej tradycji polskich tańców i pieśni - narodowych i regionalnych. Pod znakomitym okiem pani choreograf, a zarazem kierownika artystycznego zespołu pani Marioli Piędzi, trenują całe pokolenia. Sama pani Mariola związana jest z zespołem od 38 lat, najpierw jako tancerka, potem instruktor.
Akompaniament i zajęcia wokalne w grupach prowadzą: Sławomir Piędzia i Marcin Watras. Na co dzień zespół skupia pięć grup tanecznych, kapelę i wokalistów. Pod okiem wykwalifikowanej kadry edukację taneczną i wokalną w grupie Murawinka młodsza, rozpoczynają dzieci już w wieku 5 lat. Murawinkę starszą tworzą dzieci w wieku od 9 do 12 lat. Nauka tańców ludowych w formie zabaw i gier dziecięcych, poznanie barwnych narodowych i regionalnych strojów ludowych, prezentowanie ich na scenie podczas koncertów, spotyka się z dużą akceptacją wśród dzieci, chęcią poznania i zainteresowania swoją miejscowością. Jest niecodzienną atrakcją artystyczną i estetyczną.
Nie brakuje także grup dla młodzieży i dorosłych. Integralną formą, nierozerwalnie związaną z zespołem jest kapela pod kierownictwem Sławomira Piędzia, w skład której wchodzą muzycy i wokaliści związani z chełmskim środowiskiem muzycznym. Wszystkie grupy zespołu to laureaci krajowych, a także zagranicznych festiwali i przeglądów tańca ludowego. Zespół nawiązuje również kontakty i współpracę z lokalnymi przedszkolami i szkołami. Organizuje wspólne pokazy i warsztaty mające na celu popularyzację polskiej kultury ludowej, która czasami jest zapominana i niedoceniana.
Koniec stycznia przyniósł koncert na deskach Chełmskiego Domu Kultury, artystów podziwiała publiczność z całego miasta.