Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pamięci powstańców styczniowych

Kościół rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie w niedzielę 4 lutego zaprasza na koncert "Ocalić w pieśniach".

W niedzielę 4 lutego o godz. 18.45 w kościele rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie (przy ul. Narutowicza 6) odbędzie się koncert. „Ocalić w pieśniach”. Wydarzenie jest częścią cyklu koncertów upamiętniających 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego.

Wystąpią chór gminy Kurów pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego, a także Natalia Kozub Trio, czyli: Mirosław Kozub (wiolonczela), Błażej Lipiński (fortepian), Natalia Kozub (skrzypce). Artyści zaprezentują pieśni powstańcze według Włodzimierza Wolskiego, zebrane jako „Śpiewy Powstańcze” i wydane w Paryżu w 1863 r.

Urodzony w 1824 r. w Pułtusku Włodzimierz Wolski był poetą, powieściopisarzem, autorem libretta do polskiej opery narodowej „Halka” z muzyką Stanisława Moniuszki. Za działalność patriotyczną był więziony w warszawskiej cytadeli. Wolski był też uczestnikiem powstania styczniowego. Po jego klęsce trafił do Brukseli, gdzie mieszkał do swojej śmierci w 1882 r.

Lubelski koncert jest pierwszym z cyklu „Ocalić w pieśniach”. Kolejne odbędą się:

  • 11 lutego w Żyrzynie – godz. 13.00, kościół pw. Świętych Piotra i Pawła;
  • 10 marca w Puławach – godz. 18.00, kościół pw. MB Różańcowej;
  • 7 kwietnia w Klementowicach – godz. 12.15, kościół pw. św. Małgorzaty i św. Klemensa;
  • 21 kwietnia w Kurowie – godz. 13.00, kościół pw. Narodzenia NMP i św. Michała Archanioła.

Koncerty „Ocalić w pieśniach” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863–1864”. Inicjatywę objął honorowym patronatem Prezydent RP.

Wstęp wolny.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy