Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ministrancka rywalizacja

Znawcy liturgii na poziomie parafii są już znani. Konkurs dla ministrantów i lektorów odbył się w parafii świętej Rodziny w Chełmie.

Służba przy ołtarzu to ogromne wyróżnienie, możliwość bycia bliżej Pana Jezusa, obserwowania tego co się dzieje podczas Mszy św., ale to też ogromna łaska i zadanie. Do tego potrzebna jest wiedza. Ministrant powinien znać i rozumieć różne elementy Mszy Świętej i inne obrzędy Kościoła. Powinien być dobrze zorientowany w liturgii i umieć odpowiednio reagować na potrzeby celebrującego kapłana.

W sobotę 24 lutego odbył się parafialny etap Konkursu Wiedzy Liturgicznej Ministrantów i Lektorów dekanatu Chełm Wschód i Zachód. Chłopcy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: ministranci młodsi, starsi i lektorzy. Zadaniem było rozwiązanie testu znajomości liturgii, jej przebiegu oraz poszczególnych elementów Mszy św. Przygotowali się na podstawie "Ogólnego wprowadzenia do mszału rzymskiego".

W niedzielę zostały ogłoszone wyniki. Chłopcy, którzy otrzymali dyplomy, byli dumni ze swojej wiedzy. Dla tych, którzy nie ulokowali się w na pierwszych miejscach, jest to motywacja do uzupełnienia wiedzy w trosce o piękno liturgii.

Teraz przed ministrantami i lektorami kolejny etap konkursu. Dekanalne zmagania odbędą się 16 marca w parafii Narodzenia NMP w Chełmie. Rywalizować tym razem będą drużynowo. Już zaczynają się przygotowania, wspólne spotkania, by usystematyzować wiedzę i dobrze przygotować się do konkurowania.

Konkurs wiedzy liturgicznej dekanatów Chełm Wschód i Zachód organizuje ks. Grzegorz Jarmosz, wikariusz parafii Świętej Rodziny w Chełmie we współpracy z duszpasterzami dekanalnymi i LSO. Celem jest rozwój świadomości liturgicznej, poczucie odpowiedzialności za piękno liturgii i jej rozumienie, ale też odrobina rywalizacji, którą chłopcy uwielbiają. Jest to świetna okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń, wspólnych rozmów i nawiązania nowych znajomości i relacji. Uczy współpracy w zespole potrzebnej podczas każdego wydarzenia liturgicznego.

Nie jest łatwo dziś zachęcić młodych do bycia blisko Kościoła, a tym bardziej blisko ołtarza. Takie konkursy są zachętą do wstąpienia w szeregi Liturgicznej Służby Ołtarza. Są też dowodem na to, że są ci, którzy chętnie włączają się w różne grupy parafialne, wzbogacają swoją wiedzę, którą później dzielą się z innymi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy