Nowy numer 20/2024 Archiwum

Bez korzeni nie zakwitniesz

Do poznania historii rodzinnej tworzonej przez poprzednie pokolenia zachęca Archiwum Państwowe zapraszając do udziału w konkursie pt. "Bez korzeni nie zakwitniesz".

Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zadaniem uczestników, podobnie jak przy poprzednich edycjach, będzie przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny.

Dwie poprzednie edycje konkursu spotkały się z wyjątkowym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem uczniów i nauczycieli. W ich efekcie „młodzi genealodzy” postawili swoje pierwsze kroki w obszarze poszukiwań genealogicznych. Jak opowiadali uczestnicy – zamiast „grać w gry na komputerze”, z zafascynowaniem słuchali opowieści babć i dziadków.

Założeniem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest zainteresowanie młodzieży tematyką poszukiwań genealogicznych i archiwalnych oraz kulturą i historią społeczności lokalnej, państwa i narodu, a także uwrażliwienie jej na wartość wspólnego dziedzictwa i pamięci oraz szacunek dla przeszłości. Projekt wpływa na zwiększenie świadomości o własnej przynależności społecznej i na poprawę relacji rodzinnych.

W konkursie mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych z klas 4-7. Zadaniem uczestników jest stworzenie drzewa genealogicznego i opisanie dziejów swojej rodziny na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych.

Prace konkursowe można nadsyłać do 24 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego zamieszczonego na stronie konkursu (archiwarodzinne.gov.pl).

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się pod adresem: https://archiwarodzinne.gov.pl/konkurs

- Udział w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest nie tylko okazją do dobrej zabawy, ale również najlepszym dowodem na to, że historia zarówno w skali mikro, czyli naszych małych ojczyzn (wsi, miast i miasteczek), jak i makro, czyli naszej wspólnej ojczyzny, jednoczy całe rodziny - zachęcają pracownicy archiwów.

Dla osób zainteresowanych udziałem w konkursie Archiwum uruchamia punkty informacyjne oraz zaprasza na spotkania konsultacyjne i warsztaty (terminy ustalane indywidualnie). Zapisy na spotkania i warsztaty prosimy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

W celu uzyskania informacji odnośnie spraw organizacyjnych, regulaminowych i umówienia się na indywidualne konsultacje lub warsztaty należy kontaktować się z pracownikami naszego Archiwum w Lublinie, Chełmie, Kraśniku i Radzyniu Podlaskim:

Archiwum Państwowe w Lublinie – Centrala – Anna Chursan, tel. 81 528 61 51;

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Chełmie – Żaneta Wasyjczuk, tel. 82 565 80 68;

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział w Kraśniku – Aneta Kowalczyk, tel. 81 825 66 14;

Archiwum Państwowe w Lublinie Oddział Radzyniu Podlaskim – Joanna Kowalik-Bylicka, tel. 83 352 00 70

E-mail: konkurs@lublin.ap.gov.pl.

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” to wspólne przedsięwzięcie Archiwów Państwowych oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Koordynatorem tegorocznej edycji jest Archiwum Państwowe w Lublinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy