Tradycyjnie już w Wielkim Poście w Domu Rekolekcyjnym w Dąbrowicy swoje rekolekcje przeżywali organiści posługujący w kościołach archidiecezji lubelskiej.
W rekolekcjach uczestniczyło ponad 100 organistów. W tym roku nauki rekolekcyjne prowadził koordynator formacji duchowej oraz przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej ks. Tomasz Lisiecki.
Tematem rozważań była istota wiary katolika, a szczególnie organisty. - Opierając się na wskazówkach papieży Jana Pawła II, Benedykta XVI, jak również wykładach ks. prof. Michała Hellera, można wskazać dwie różne drogi do poznania Prawdy: przez wiarę i naukę, które są odrębnymi, ale uzupełniającymi się drogami w poszukiwaniu sensu życia każdego człowieka. Ostatecznie tym sensem, Logosem jest Chrystus, którego można tylko przyjąć. Inne drogi to meandry, które ostatecznie nie doprowadzą do odpowiedzi na pytanie o sens życia każdego człowieka - mówił ks. Tomasz.
Obecność tak wielu organistów była też okazją do przeprowadzenia warsztatów muzycznych, które poprowadzili członkowie Archidiecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Adam Łaguna podjął problematykę akcentacji tekstowej i muzycznej w kompozycjach liturgicznych, a szczególnie w psalmodii, zwracając uwagę na podstawowy sens muzyki liturgicznej, wypływającej ze słowa, które często pochodzi z Pisma Świętego bądź tekstów liturgicznych.
Grzegorz Pazik przedstawił problematykę pieśni na przygotowanie darów jako odrębnego obrzędu w liturgii. Przy okazji prelegent zaprezentował organistom pieśni liturgiczne, które odpowiadają obrzędowi przygotowania darów.
W trakcie warsztatów Jarosław Borowski i Stanisław Maryjewski przedstawili zagadnienie preludiów organowych polskich kompozytorów, napisanych na tematy polskich pieśni liturgicznych. Prezentacja tych utworów "na żywo" odbyła się w kościele parafialnym w Dąbrowicy.
Kolejny temat dotyczył pieśni ku czci świętych, których wspomnienia są zapisane w kalendarzu liturgicznym. Jarosław Borowski przygotował stosowny repertuar, szczególnie pieśni liturgiczne ku czci świętych związanych z archidiecezją lubelską.
W trakcie warsztatów organiści uczestniczyli również w zajęciach grupowych oraz indywidualnych w zakresie emisji głosu (Agnieszka Tyrawska-Kopeć, Grzegorz Pazik) oraz w zakresie gry organowej (Stanisław Maryjewski).
- Wobec problemów, z jakimi mierzy się środowisko organistów, przede wszystkim z narastającymi naciskami na sekularyzację muzyki w liturgii, co szczególnie objawia się w Mszach św. celebrowanych przy okazji ślubów, pogrzebów, ale także podczas Mszy św. dla dzieci czy młodzieży, pozostając często bezradni, powierzaliśmy przyszłość Kościoła i Liturgii Świętej w naszej wspólnotowej modlitwie, prosząc Pana o światło Ducha Świętego dla wszystkich osób odpowiedzialnych w Kościele za zbawienie wiernych - mówi ks. Lisiecki.