Inspirująca wrażliwość i delikatność

O fenomenie francuskiej świętej, jej małej drodze i dziełach, które powstały z zachwytu nad jej duchowością, można było usłyszeć w ramach "Spotkań z muzyką, sztuką i kulturą francuską" na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na KUL-u trwają Dni Frankofonii, w które zaangażowane są aż trzy instytuty - Muzykologii, Historii Sztuki oraz Romanistyki. Pośród wielu wydarzeń oraz koncertów zaplanowanych na te dni swój wykład pt. „Róże - najpopularniejszy symbol św. Teresy z Lisieux. Wybrane inspiracje muzyczne i poetyckie” wygłosił prof. Stanisław Dąbek - emerytowany profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, członek zwyczajny Związku Kompozytorów Polskich, wieloletni wykładowca Muzykologii KUL. Profesor przybliżył postać świętej, wspominając jej wczesne powołanie, cierpienia, jakie doświadczyła, a przede wszystkim jej niezwykłą wrażliwość i miłość do Pana, która ujawniała się m.in. w pisanych przez nią wierszach.

Święta Teresa z Lisieux jest znana ze swojej „małej drogi”- duchowości, która polegała na czynieniu wszystkiego z miłością. Profesor Dąbek, odwołując się do „małej drogi”, przywołał konkretne cytaty z „Dziejów duszy” Teresy, „Żółtego zeszytu” z cytatami świętej i porównał jej słowa, wyrażające wzniosłe pragnienia z muzycznymi i muzyczno- poetyckimi inspiracjami niektórych twórców. Odniósł się najpierw do pieśni Eduarda Garcii- Mansilli pt. „Les Roses de Sainte- Thérèse de l’Enfant Jésus”. W utworze posłannictwo „małej drogi” wyrażone zostało przez słowa „chcę, aby moim niebem było czynienie dobra na ziemi”, nie zabrakło w nim również odwołania do deszczu róż - najbardziej znanego symbolu związanego z Małą Tereską, który, jak zaznaczył muzykolog, obrazuje łaski, jakie święta chce wypraszać u Boga dla wierzących.

Róże, o których mówiła św. Teresa stały się również inspiracją dla polskiego kompozytora - Feliksa Nowowiejskiego. W swoim preludium organowym „Róże Świętej Teresy” wyszczególnił takie tematy muzyczne, jak temat Dzieciątka Jezus (posiadający delikatny charakter), Posłannictwa „małej drogi” (w którym następuje pogłębienie ekspresji) oraz Deszczu róż (będący kulminacją utworu). Profesor zwrócił uwagę na to, że oba utwory utrzymane są w umiarkowanym tempie, śpiewnym, delikatnym, bezkontrastowym charakterze. Uczestnicy wykładu, a następnie koncertu mieli okazję wysłuchać tych dzieł, które przybliżają słuchaczy do piękna wrażliwej duchowości św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..