Ks. Aleksander Zeń, wieloletni proboszcz puławskiej parafii św. brata Alberta, otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Puławy. To wyróżnienie jest podziękowaniem za wielki wkład w życie mieszkańców miasta.
Budowniczy kościoła pod wezwaniem św. brata Alberta, kapelan Solidarności i ludzi pracy w Puławach, duszpasterz kolejarzy, inicjator cyklu koncertów organowych, przyjaciel ubogich i potrzebujących, ale przede wszystkim kapłan oddany Bogu i ludziom - ks. Aleksander Zeń został honorowym obywatelem miasta Puławy.
O swoim powołaniu mówi, że jest darem, który wymodliła mu babcia.
- Kiedy miałem cztery lata i byłem z babcią w kościele, proboszcz zapytał mnie, kim chciałbym zostać. Odpowiedziałem, że księdzem. Nikt nie potraktował tego poważnie, ale w dniu moich święceń dowiedziałem się, że od tamtego dnia babcia codziennie odmawiała dziesiątek Różańca w intencji mojego powołania - wspominał początki swojej kapłańskiej drogi ks. Aleksander.
Bóg prowadził go poprzez różne parafie i posługi. W 1986 roku bp Bolesław Pylak zlecił mu misję tworzenia w Puławach parafii św. brata Alberta i budowę kościoła. Przez 30 lat służył tej wspólnocie, wpisując się w historię miasta, ale przede wszystkim w serca ludzi, którym wciąż, mimo przejścia na emeryturę, służy.
Ks. Aleksander Zeń jest związany z Puławami od 40 lat.- Najbardziej jestem zadowolony z tego, że patronem miasta został święty brat Albert. To postać, która jest nietuzinkowa, wieloraka, jeżeli chodzi o realizowanie zadań zawartych w przykazaniu miłości bliźniego. To inspiracja i wielki orędownik w różnych sprawach - mówi ks. Aleksander.
Prezydent Puław Paweł Maj, wręczając honorowe obywatelstwo ks. Aleksandrowi, podkreślał:
"W tym roku miną 52 lata od święceń kapłańskich księdza kanonika. Już ponad pół wieku służy ksiądz Bogu i drugiemu człowiekowi, co stanowi dla nas wzór nieustającej aktywności, pasji i zaangażowania. Owoce pracy księdza kanonika widzimy gołym okiem: ta wspaniała świątynia pod wezwaniem św. brata Alberta powstała pod kierownictwem ks. Aleksandra Zenia, co wymagało ogromnego zaangażowania związanego z uzyskaniem odpowiednich zgód, dopełnieniem formalności czy doprecyzowaniem kwestii projektowych, a wreszcie dopilnowaniem i koordynacją całego procesu budowlanego. Warto nadmienić, że kiedy ksiądz przybył do Puław w 1986 roku, były tu tylko dwa kościoły, a całe miasto stanowiło jedną parafię. Był więc ksiądz ważną postacią w procesie swoistej reorganizacji struktury administracji kościelnej w naszym mieście, co niewątpliwie było wymagającym i odpowiedzialnym zadaniem.
Wśród zasług dla naszego miasta należy wspomnieć, jak wiele ksiądz zrobił dla rozwoju kultu św. brata Alberta, który jako wzór człowieczeństwa, empatii
i altruistycznej postawy stał się w 1999 roku oficjalnie patronem miasta Puławy.
Nie można pominąć również zasług księdza kanonika Zenia dla rozwoju życia kulturalnego Puław. To dzięki Księdza inicjatywie w parafii św. brata Alberta pojawiły się organy koncertowe, a w ślad za tym w Puławach zaistniał Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, który również dzięki wsparciu Miasta, daje nam radość już od trzynastu lat!".