Tradycyjnie, w piątek poprzedzający Niedzielą Palmową, na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku odbędzie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. To niezwykła modlitwa w miejscu cierpienia tysięcy ludzi.
Uczestnicy będą stąpać po śladach więźniów obozu koncentracyjnego, rozważając mękę Jezusa Chrystusa. Tegorocznej – XXIV edycji wydarzenia – przyświecać będą słowa „Uczono: Nie ma Miłości”. Wspólna modlitwa rozpocznie się 22 marca o godz. 18.00 w przy Pomniku-Bramie.
W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej będą nawiązywały do losów miłości na przestrzeni wieków: od biblijnego przykazania miłości przez poszukiwanie miłości w losach więźniów Majdanka po szacunek wobec tego uczucia dzisiaj. Tradycyjnie również uczestnicy spotkania nie zapomną o modlitwie w intencji pokoju: jak co roku, na zakończenie spotkania wybrzmi modlitwa o pokój skierowanej do Boga przez przedstawicieli Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Kościoła Greckokatolickiego.
Organizatorami wydarzenia są Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej. Gospodarzem miejsca jest Państwowe Muzeum na Majdanku. Patronat duchowy nad wydarzeniem objął metropolita lubelski – abp Stanisław Budzik.
– Każdy z nas, odwiedzając Majdanek, staje z myślą, że właśnie tam rozgrywała się jedna z dróg krzyżowych „współczesnych” czasów. Majdanek, jak każde miejsce obozów koncentracyjnych, na pierwszy rzut oka jest miejscem zaprzeczenia miłości jaką zna człowiek: odpowiedzialności, życzliwości, pokoju. My w tym roku, w rozważaniach drogi krzyżowej, w losach więźniów Majdanka szukamy Miłości przez M. Tej Miłości Chrystusa, którą paradoksalnie możemy tam odnaleźć, ale trzeba spojrzeć głębiej! - mówi ks. Mateusz Wójcik z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.