Jest człowiekiem wielu talentów. Jego prace można spotkać nie tylko w różnych częściach Polski, ale i na całym świecie. Wielu z nas zna jego obrazy, ale nie wie, kto jest ich autorem. Zbigniew Kotyłło otrzymał medal "Lumen mundi".
Medal "Lumen mundi", czyli światłość świata, jest odznaczeniem archidiecezji lubelskiej wręczanym osobom, które zasłużyły się świadectwem prawdy i wartości, a także pracą na rzecz społeczeństwa i kultury. Do nich należy Zbigniew Kotyłło, autor wielu prac zdobiących kościoły, obrazów beatyfikacyjnych, tablic, medali, rzeźb.
To epitafia i portrety zmarłych biskupów jego autorstwa zdobią lubelską archikatedrę, budynek Poczty Głównej w Lublinie wieńczy orzeł według jego projektu. Jest także autorem około 130 medali, w tym serii "Wielkie bitwy i dowódcy polscy" oraz tzw. dukatów lokalnych wybitych przez Mennicę Polską. Zajmuje się również ilustracją książkową, projektowaniem okładek płyt (Budka Suflera), książek, odznaczeń oraz różnego rodzaju opracowaniami graficznymi. Wykonał m.in. popiersie Marii Curie-Skłodowskiej w Sydney.
Zbigniew Kotyłło wyróżniony medalem "Lumen mundi".W marcu 2010 roku wygrał konkurs ogłoszony przez Kurię Metropolitarną w Warszawie na wykonanie obrazu beatyfikacyjnego ks. Jerzego Popiełuszki. Po uroczystościach 6 czerwca 2010 obraz został umieszczony w Świątyni Opatrzności Bożej. Zbigniew Kotyłło jest laureatem "Angelusa artystycznego" za rok 2017.
O sobie mówi skromnie, że ma szczęście, że robi w życiu to, co sprawia mu największą radość, a fakt, że maluje tak wiele obrazów świętych sprawia, że się z nimi zaprzyjaźnia.
Za jego twórczość i otwartość dziękował artyście abp Stanisław Budzik, wręczając mu medal "Lumen mundi".
Najnowsze dzieło pana Zbyszka - tablica nagrobna z portretem bp. Ryszarda Karpińskiego, zostanie poświęcone w sobotę 23 marca w kościele św. Piotra przy ul. Królewskiej w Lublinie.
Więcej o partyście będzie można przeczytać w 15. numerze "Gościa Lubelskiego" na 14 kwietnia.