Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Skauci u Matki Bożej

W sobotę poprzedzającą 25 marca - zwiastowanie, Skauci Europy gromadzą się w wybranym sanktuarium maryjnym w swoich diecezjach, aby przeżywać doroczny Dzień Modlitw z Federację Skautingi Europejskiego.

Takim miejscem pielgrzymowania w archidiecezji lubelskiej jest od kilku lat sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Jest to czas modlitwy, uwielbienia, radowania się, dzielenia wiedzą, doświadczeniem, ale też czas wspólnego świętowania.

Wilczęta, wilczki, harcerki, harcerze, przewodniczki i wędrownicy ze swoimi rodzicami i przyjaciółmi z wielu parafii naszej archidiecezji przybyli do Wąwolnicy na ten ważny, jedyny w swoim rodzaju dzień modlitw za FSE, którego tematem były relacje.

Młodsi i starsi skauci odbyli pieszą pielgrzymkę z wyznaczonych punktów przed oblicze Matki Bożej Kębelskiej. Drogę pokonywali w lekkim deszczu, ale za to wśród pięknej przyrody. Wędrówka przepełniona modlitwą i niesione w sercu intencje oraz zahartowane ciała pozwoliły dotrzeć wszystkim na miejsce.

W czasie kiedy skauci pielgrzymowali, dla rodziców był przygotowany panel konferencyjny. Na spotkaniu rodzice poznali ABC skautingu, obóz - organizacja i wartość oraz rodzic, który towarzyszy w życiu harcerza. Ciekawe były też warsztaty „Świadectwo wiary, a lęk przed odrzuceniem przez środowisko rówieśnicze”. Rodzice otrzymali merytoryczne wsparcie, podpowiedź, jak zrozumieć i towarzyszyć swoim dzieciom w drodze skautingu.

Zawiszacy są stowarzyszeniem katolickim, zatem kulminacyjnym punktem tego dnia była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Adam Bab, u boku którego przy ołtarzu stanęli kapłani posługujący skautom w parafiach.

Słowo pasterza było umocnieniem, zachęciło do trwania na tej drodze i zmotywowało do dawania świadectwa. Patrząc na umundurowanych młodych ludzi, którzy z zapałem i uśmiechem podążają przed ołtarz, niosąc swoje sztandary, by pochylić czoła przed Bogiem, który jest ich najlepszym Przyjacielem i Panem rodzice, opiekunowie, kapłani mogą być dumni, że dobrą drogą idą ich dzieci.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy