Już po raz XIV wyruszy z Chełma pielgrzymka rowerowa na Jasną Górę i choć start dopiero w lipcu, już warto o tym pomyśleć. Przed uczestnikami ciekawa trasa i okazja do modlitwy i doświadczenia wspólnoty.
Hasło przewodnie pielgrzymki brzmi: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". Do uczestnictwa w tej wyprawie są zaproszeni wszyscy, którzy mają pragnienie spotkać się z Matką Bożą w Częstochowie. Liczba miejsc jest jednak ograniczona ze względów organizacyjnych. Aby wziąć udział w pielgrzymce, trzeba się zapisać przez formularz internetowy, dostępny w wydarzeniu na Facebooku na profilach organizatorów.
Oczywiście trzeba jeździć na rowerze. Na początku mniejsze dystanse, później większe. Docelowo organizatorzy planują, że rowerzyści każdego dnia będą przejeżdżać ok. 80-
W tym czasie pielgrzymi nawiedzają świątynię, modlą się i posilają. Większe posiłki rowerzyści spożywają na noclegach: rano i wieczorem.
Na program duchowy pielgrzymki składają się: godzinki i poranna Msza św. W trakcie jazdy: dziesiątek Różańca podczas postojów i nawiedzania kościołów, po dojechaniu na nocleg konferencja i apel. Rowerzyści śpią w salach gimnastycznych na swoich karimatach i zabranych ze sobą śpiworach.
Na profilu facebookowym: Chełmskie Pielgrzymki Rowerowe co środę i sobotę prezentowana jest trasa pielgrzymki z mapką, zdjęciami i krótką charakterystyką terenu.
Pielgrzymowanie łączy się z poznawaniem piękna naszej ojczyzny. Pagóry Chełmskie, Roztocze, Podkarpacie, Sieniawa ze swoją ciekawą historią, sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku, ale pielgrzymi odwiedzą też Markową, by pochylić się przed błogosławioną rodziną Umów. Przejadą przez Małopolskę, następnie przez świętokrzyskie, region znany nie tylko z gór, ale również bogaty w tradycje pustelników i zakonników. Nawiedzą archiopactwo ojców cystersów i jednocześnie sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka.
Ostatni etap to droga do Częstochowy i pokłon Matce Bożej,
Wraz z ponad tysięczną grupą miłośników dwóch kółek będą uczestniczyć w XIX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasnej Górze. Na program tej uroczystości składa się: zawiązanie wspólnoty w archikatedrze częstochowskiej, pamiątkowe zdjęcie wszystkich pielgrzymów na schodach świątyni, wspólny przejazd przez Aleje NMP, przywitanie rowerzystów na wałach jasnogórskich oraz Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.