W 10. rocznicę kanonizacji papieża Polaka lubelska parafia nosząca jego wezwanie zaprasza na koncert poświęcony postaci św. Jana Pawła II. To jedna z wielu inicjatyw przypominających papieskie dziedzictwo.
Stowarzyszenie "Zostań z nami", działające przy parafii pw. św. Jana Pawła II przy ul. bp. Fulmana 9, zaprasza na koncert z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. Projekt ten wpisuje się w tradycję organizowanych przy tym kościele wydarzeń kulturalnych na Wrotkowie. W niedzielę 28 kwietnia o godz. 19 wystąpi zespół Dwie Drogi z koncertem pt. "Droga do nieba".
- Rocznice związane z Janem Pawłem II to okazja dla naszej parafii, by przypominać jego postać, przybliżać nauczanie i spotykać się ze świadkami życia Jana Pawła II. Młode pokolenie, które nie miało możliwości osobiście spotkać papieża Polaka, dzięki takim inicjatywom może lepiej go poznać - mówi ks. Grzegorz Trąbka, proboszcz parafii.
Wśród parafian ks. Grzegorza jest wielu takich, którzy byli obecni na spotkaniu z Janem Pawłem II w Lublinie w 1987 roku. - Cieszę się bardzo, że w Lublinie jest kilka miejsc szczególnie związanych z papieżem Polakiem. Sama, będąc młodą dziewczyną, uczestniczyłam w Mszy papieskiej na Czubach. Dzień, w którym papież przyjechał do Lublina, był jak pospolite ruszenie, jak powiew wolności, jak głęboki oddech. Nagle można było zupełnie swobodnie i bez skrępowania mówić o Panu Bogu, wyjść z papieskimi flagami na ulice, udekorować okna. Na Czuby szły nas setki, jeśli nie tysiące. Ludzie wysypywali się z różnych uliczek. Im bliżej miejsca spotkania, tym tłum gęstniał. Ja wraz ze wspólnotą oazową wyruszyłam z katedry w dół ul. Zamojską, potem Krochmalną. Ludzie nieśli flagi, transparenty, pomagali sobie wzajemnie. Stanowiliśmy wszyscy jakby jedną wielką rodzinę. To były jeszcze czasy komuny, więc udział w takiej uroczystości był nie tylko radością ze spotkania z Ojcem Świętym, ale był też przejawem buntu wobec ówczesnej władzy. To chyba ta świadomość sprawiała, że czuliśmy się tak bardzo wyjątkowo tego dnia - mówi Renata Kołodziej.
W jej "oazowym" sektorze wszyscy mieli jednakowe chusty. Papież nadjechał od strony Poczekajki. Tłum falował z radości. Były oklaski, śpiewy, były i łzy. Zaczęła się Eucharystia. Kiedy Jan Paweł II mówił o wolności, przerywały mu gromkie oklaski.
- Wśród setek transparentów było wiele z napisem: "Solidarność", wtedy wszyscy zapomnieliśmy o strachu. Była w nas niesamowita odwaga, by manifestować swoją wiarę i przekonania - wspomina pani Renata.
Ponad milion ludzi uczestniczyło wówczas w spotkaniu z papieżem w Lublinie. Pamięć o tamtym dniu ożywa szczególnie podczas ważnych rocznic związanych z Janem Pawłem II. - Chcemy przypominać, jak wiele papież zrobił dla nas, ale także wracać do jego nauczania, które jest wciąż aktualne. Zapraszam do naszej parafii nie tylko na koncert, ale i na festyn parafialny, który odbędzie się 16 czerwca. Będzie to kolejna okazja także do bliższego spotkania z Janem Pawłem II - mówi ks. Trąbka.