Dorota Gawryluk na KUL: Warto być dziennikarzem

O zawodzie dziennikarza, trudach i radościach wykonywania takiej pracy mówiła Dorota Gawryluk, która była gościem studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Znana z telewizyjnego ekranu prezenterka "Wydarzeń" podzieliła się doświadczeniem i spostrzeżeniami ze studentami nie tylko dziennikarstwa.

– Warto pracować w mediach, choć jest to wymagający zawód – przekonywała Dorota Gawryluk. Mówiła również, że rola dziennikarza jest bardzo ważna – powinien on pomóc odbiorcy odnaleźć prawdę. Ten zawód jak mało który daje możliwość realnego wpływu na otaczającą nas rzeczywistość. I to jest źródłem dużej satysfakcji. Jej zdaniem szczególną wartość ma dziennikarstwo interwencyjne.

– Potrafimy w imieniu zwykłych ludzi pukać do drzwi polityków różnych opcji i upominać się o ich sprawy. To mi daje nadzieję, że wybrałam dobry zawód – zaznaczyła.

Jej zdaniem zmieniające się czasy i nowe środki przekazu, jakie powstały w ostatnich latach, wcale nie wykluczają tradycyjnej prasy, radia czy telewizji. Mają różnych odbiorców i mogą się uzupełniać.

Dorota Gawryluk zwróciła uwagę na różnorodność rynku medialnego w Polsce, która jej zdaniem jest dużą wartością. Widz ma do dyspozycji media o nastawieniu od lewicowo-liberalnego po prawicowe, a także te wyraźnie oddzielające sferę informacji od opinii.

– Dzięki tej różnorodności odbiorca może wyrobić sobie własne zdanie – zaznaczyła redaktor.

Natomiast czerpanie wiedzy o świecie z jednego źródła może skutkować nieco wypaczonym obrazem rzeczywistości. Warto również pamiętać, że w dziś informacja jest również towarem – dziennikarz musi więc sprawić, by była jak najbardziej atrakcyjna dla odbiorcy, istnieją jednak granice, których w poszukiwaniu tej atrakcyjności nie warto przekraczać. Jak zauważyła red. Gawryluk, dziś do studia zaprasza się wszystkich, tymczasem ona sama nie chciałaby rozmawiać z kimś, kto np. zdradził swój kraj.

Studentom życzyła, by odnaleźli w mediach prawdziwe źródło informacji oraz uważności i profesjonalizmu w informacjach, które tworzą i będą tworzyć być może także w zawodzie dziennikarza.

« 1 »