200 nowych lektorów ma archidiecezja lubelska. Pochodzą z 18 dekanatów i 80 parafii. W każdym z tych miejsc stają przed ludem zgromadzonym w kościele i odczytują słowo Boże.
Przyjechali z różnych stron archidiecezji, z parafii dużych i tych całkiem małych, gdzie od kilku lat służą przy ołtarzu. Od teraz nie tylko będą służyć do Mszy Świętej, ale i czytać słowo Boże z ambony.
- Dla naszego sanktuarium Świętej Rodziny to wydarzenie historyczne, bo nigdy w tym miejscu nie było tak wielu lektorów i nie odbywała się tak ważna uroczystość. Data 18 maja dla naszej wspólnoty ma szczególne znaczenie - to dzień urodzin św. Jana Pawła II, który właśnie w tym miejscu odprawił Mszę św. dla miliona ludzi i udzielił święceń kapłańskich diakonom z całej Polski. Tym bardziej ten dzień, kiedy zostajecie ustanowieni lektorami, nabiera dodatkowego znaczenia poprzez modlitwę za wstawiennictwem świętego papieża Polaka - mówi ks. Tadeusz Pajurek, proboszcz parafii, która jest sanktuarium Świętej Rodziny na Czubach w Lublinie.
Nowi lektorzy, w większości młodzi chłopcy, podkreślają, że chcą się wzorować na Janie Pawle II. Oczywiście nie mogli go osobiście poznać, ale chętnie słuchają świadectw ludzi, którzy spotykali się z nim, uczestniczyli w pielgrzymkach i audiencjach, czy też starają się poznać papieskie nauczanie.
- Moi rodzice byli na spotkaniu z Janem Pawłem II tu w Lublinie. Byli wtedy dziećmi, ale zapamiętali, że to było coś bardzo ważnego, co zmuszało do jakiegoś zastanowienia. Opowiadali mi, że sami do końca nie rozumieli, co się dzieje, ale atmosfera jaka panowała, radość, wspólna modlitwa utkwiła im w pamięci. Często też stawiają mi św. Jana Pawła II jako wzór do naśladowania, cieszę się, że zostałem lektorem w dniu jego urodzin - mówi Szymon Kostecki.
Uroczystość ustanowienia nowych lektorów.Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Budzik, który zwracając się do nowych lektorów zachęcał, by nie tylko czytali słowo Boże, ale i brali je sobie do serca.
- Liturgia przenosi nas do Wieczernika, do Jerozolimy, gdzie apostołowie zgromadzeni wraz z Maryją mają otrzymać Ducha Świętego, który pomoże im wypełnić zadanie wyznaczone przez Jezusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”. W apostołach, którzy otrzymują Ducha, są niejako obecni nie tylko przedstawiciele wszystkich narodów, ale i przyszłe ludy, które przyjdą w przyszłych pokoleniach do Kościoła przez głoszenie Słowa. "Kościół przyniósł Polsce Chrystusa - wołał Jan Paweł II w Warszawie - tzn. klucz do rozumienia rzeczywistości jaką jest człowiek. Człowiek nie może też sam siebie zrozumieć bez Chrystusa, nie wie kim jest, jaka jest jego godność i jakie jest jego ostateczne przeznaczenie - mówił abp Stanisław.