Cenne rodzinne pamiątki

Stare fotografie, przedmioty codziennego użytku, dokumenty i inne pamiątki po przodkach mogą stać się początkiem cennej kolekcji lub prawdziwej muzealnej wystawy. Jak się do tego zabrać, podpowie Państwowe Muzeum na Majdanku.

W najbliższą sobotę, 25 maja, o godz. 11.00 Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza na spotkanie poświęcone organizacji domowych zbiorów. W jego ramach odbędzie się m.in. zwiedzanie kuratorskie wystawy „Pamiątki”, pokazującej przedmioty podarowane do zbiorów muzeum.

Czy domowe archiwum może być początkiem zbiorów muzealnych? Od czego zacząć i do czego dążyć, porządkując rodzinne pamiątki? Jak wygląda praca nad katalogowaniem dokumentów? Na te i inne pytania odpowiedzą w czasie spotkania Anna Wójcik, kierowniczka archiwum, i Anna Surdacka, szefowa Działu Muzealiów PMM. Opowiedzą, jak muzeum troszczy się o przedmioty i dokumenty znajdujące się w jego zbiorach. Podpowiedzą, w jaki sposób można zorganizować domowe archiwum oraz jak przechowywać i zabezpieczać rodzinne pamiątki, aby w dobrym stanie przekazać je kolejnym pokoleniom.

Na wydarzenie obowiązują zapisy telefoniczne (81 710 28 33) lub mailowe (centrum@majdanek.eu).

Spotkanie jest częścią akcji zbierania pamiątek związanych z funkcjonowaniem niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Skierowana jest ona głównie do byłych więźniów oraz ich bliskich, a także do każdej osoby, która jest zainteresowana przekazaniem pamiątek do zbiorów Państwowego Muzeum na Majdanku. Szczególne znaczenie mają rzeczy związane z osobami więzionymi w KL Lublin oraz ludźmi zaangażowanymi w pomoc osadzonym – przedmioty osobiste, dokumenty, pocztówki, rysunki, a także spisane relacje i wspomnienia. Pozyskane dzięki Akcji zbierania pamiątek przedmioty wejdą w skład kolekcji historycznej Państwowego Muzeum na Majdanku. Będą mogły stać się częścią realizowanych wystaw, projektów edukacyjnych i popularyzatorskich, a dzięki temu opowiadać historię KL Lublin.

 

« 1 »