Wolontariusze poszukiwani

Chodzi o zwykłe rzeczy, pomoc w codzienności, obecność uśmiech - wolontariusz to ktoś na wagę złota. Gdyby nie oni, nie mogłyby się odbyć wczasorekolekcje dla osób niepełnosprawnych w Dąbrowicy.

Tutaj przestają być niepełnosprawni, a stają się przede wszystkim ludźmi. Jak to z ludźmi bywa – są różni. Jedni uśmiechnięci, życzliwi z cierpliwością tłumaczą, czego im potrzeba i jak im pomóc. Inni są nerwowi, szybko się obrażają, mówią przykre słowa, o wszystko mają pretensje. Jedni i drudzy jednak potrafią znienacka powiedzieć do wolontariusza "kocham cię".

Żeby jednak to wszystko mogło się odbyć, najpierw muszą znaleźć się ludzie, którzy zgodzą się być wolontariuszami.

– Od lat Dąbrowica staje się miejscem wypoczynku osób niepełnosprawnych, ale to nie zwyczajny wypoczynek, ale połączony z rekolekcjami. Często to jedyna w roku okazja do tego, by przeżyć coś takiego, doświadczyć obecności drugiego człowieka, czy zwyczajnie wyjść z domu. Jest to możliwe dzięki innym ludziom, którzy są gotowi służyć pomocą w codzienności naszych uczestników – mówi ks. Tomasz Niedziałek, który od kilku lat jest jednym z kapłanów prowadzących rekolekcje.

Zapytany, dlaczego na nie wraca, odpowiada, że tu ciągle łatwiej odkrywać mu siebie.

– Te 10 dni spędzone z wolontariuszami i podopiecznymi ciągle pokazują jakie bogactwo kryje się w człowieku. Ja po tych niespełna dwóch tygodniach mam przykłady do kazań na cały rok. Kolejny raz uświadamiam sobie jak ważne są małe gesty, proste sprawy, jak bardzo powinienem być wdzięczny za to, że sam mogę pójść gdzie chcę, ubrać się czy umyć zęby – mówi ks. Tomasz.

Rekolekcje odbędą się w dniach od 3 do 24 lipca 2024 r., w Domu Spotkania lubelskiej Caritas w Dąbrowicy koło Lublina.

Wolontariusze nie płacą za uczestnictwo we wczasorekolekcjach, zdobywają natomiast wiele umiejętności, jak np.: umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem, rozwiązywania codziennych trudności podopiecznych, empatię, asertywność, cierpliwość, umiejętność współpracy, służenia radą i pomocą, odpowiedzialności za drugiego człowieka, autentycznego kontaktu z kimś, kto tego potrzebuje.

Wolontariuszem może zostać osoba pomiędzy 16. a 35. rokiem życia, choć i starsze są mile widziane. Muszą to być osoby niekarane i zdrowe psychicznie.

Terminy:

I turnus: 3–12 lipca 2024 r.
II turnus: 15–24 lipca 2024 r.

Kontakt z prowadzącymi:

I turnus – ks. Tomasz Niedziałek – ks.tomaszn@gmail.com
II turnus  – ks. Bogusław Suszyło – bs18@interia.pl

« 1 »